Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

1. Definice, historie, formy studia MBA

9 KAPITOL, KTERÉ VÁS PROVEDOU DŽUNGLÍ MBA VZDĚLÁVÁNÍ Úvod
  1. Definice, historie, formy studia MBA
  2. Poslání MBA programů, profil absolventa
  3. Podmínky přijetí do programů MBA
  4. Typy studijních programů, metody výuky
  5. Nejčastější obsah studia MBA
  6. Možnosti akreditací programů MBA
  7. Ceny programů MBA
  8. Na co si dát při výběru MBA studia pozor
  9. Co je studium DBA

Nemáte teď dost klidu ke čtení? Pošleme vám všechny kapitoly i s bonusovým testem MBA programů rovnou do e-mailu. Můžete se k nim kdykoli vrátit.

Co je MBA

MBA, tedy Master of Business Administration, je zahraniční vysokoškolský studijní program zaměřený na získávání znalostí z oboru managementu. V České republice není podle zákona součástí vysokoškolského studia, patří do takzvaného systému celoživotního vzdělávání, tedy zvyšování profesní kvalifikace. Absolventi získávají mezinárodně uznávaný titul MBA a diplom nebo certifikát.

Studium MBA si klade za cíl přispět k urychlení kvalifikačního růstu a rozvoji kariéry zejména vyšších a středních manažerů. Doplňuje manažerské vzdělání, a to jak formou klasických magisterských či inženýrských programů, tak řešením praktických případových studií.

V zahraničí jsou programy MBA akreditovány. Situace v České republice není vůbec přehledná. Více se dočtete v kapitole Na co si dát při výběru MBA studia pozor.

Historie studia MBA

Počátky poskytování MBA programů spadají do 20. let 20. století. Sofistikace pracovního trhu a bouřlivá industrializace přinesly požadavky na zkvalitnění praktické manažerské práce. Jejich prvními výstupy byly postgraduální kurzy účetnictví a rozpočetnictví.

První školou, která nabídla studentům titul podobný MBA, byla americká Tuck School of Business na Dartmouth College. Stalo se tak v roce 1900. První skutečný MBA program ale otevřela až o 10 let později Harvard Business School v Bostonu. Následovaly školy při Chicago University a filadelfská Whartnon Business School.

Pokud jde o Asii, můžeme za protagonistu manažerského vzdělávání označit šanghajskou Lixin University of Commerce založenou v roce 1921.

V Evropě byl první MBA program otevřen v roce 1957 na pařížském INSEAD The Business School for the World. V České republice drží primát poskytovatele MBA studia zřejmě CMC Graduate School of Business. První studenty přivítal v roce 1991, dnes už ale MBA studium nenabízí.

Formy studia

Kvalitní zahraniční školy udávají, že průměrný student potřebuje k úspěšnému dokončení studia MBA 1 500-1 800 hodin (ustanovení Boloňského procesu). Studium zahrnuje alespoň 60 ECTS kreditů, z nichž každý předpokládá 25-30 hodin práce studenta.

Klasická denní forma trvá obvykle 2 roky. Existuje ale také roční program accelerated, který vyžaduje denní účast a velmi intenzivní přípravu. Je jedinou možností, jak studium MBA zvládnout během 12 měsíců. Studenti často volí kombinovanou formu, takzvaně part-time.

V další kapitole se dočtete, co všechno přinášejí absolventům MBA programy.


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU