Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

kurz interkulturálního managementu

Proč jsou Japonci tak pomalí, když přijde řeč na rozhodování? Jaký vliv má bývalý komunismus na způsob, jakým se v Česku dívají na manažery? Co je těžkého na tom, když chtějí spolupracovat lidé z různých kulturních prostředí? To jsou hlediska, kterými se budeme zabývat v rámci hlavního kurzu Mezinárodního managementu, kterého se účastní skupina Young Professional MBA v Praze. Judith Botman, spolupracovnice v Business School Nederland je také studentkou skupiny Young Professional MBA-10 a účastní se této studijní cesty.


Barevná Praha

Ve chvíli, kdy vystupuji v pátek 7. června společně s 16 dalšími spolužáky z letadla, svítí nad hlavním městem České republiky slunce. První dva dny naší výpravy máme možnost věnovat se návštěvě města. Praha, kterou rozděluje řeka Vltava, vůbec neodpovídá představě šedého obrazu východního bloku, který jsem měla. Město je barevné, živé a majestátní.

Podstata kultury

V pondělí začíná výukový program. Skupina se rozrůstá o dalších šest spolužáků, kteří studují program MBA v rámci BSN České republiky. Je to začátek týdne, ve kterém se budeme zabývat především mezi-kulturními hledisky. Začínáme přednáškou o tom, co vlastně kultura znamená a jaký je v rámci ní vliv historie. Důraz je kladen na rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, specifickými nebo difúzními, dovnitř nebo vně zaměřené kultury, universalismem versus partikula­rismem. V prezentacích čeští studenti vysvětlují, jak se projevují jednotlivé charakteristiky země v jejich organizacích. Manažer, který je jediným nejaponským členem managementu firmy Toyota v Česku představuje prezentaci o zvláštní japonské kultuře.

Dvojí tvář

Zajímavý je způsob, jak působí komunistická minulost v tom smyslu, jakým způsobem se lidé v podniku projevují a jak jednoduše může dojít k nedorozuměním. Vystihujícím příkladem může být slovo loajalita. Podle nás vyjadřuje toto slovo ctnost, určitou hodnotu, v Česku je toto slovo spojeno s význam 'paktování se s komunisty'. Odvozená z tohoto období je také 'dvojí tvář', která Čechy charakterizuje. Navenek říkají tohle, ale za rohem...

Rozžhavené železo

V úterý vyrážíme brzo na cestu navštívit celkem tři organizace. První zastávkou je slévárna. Vkráčíme do světa silných mužů, planoucích ohňů a fyzické práce. Pracovní podmínky, které sleduji, na mě působí. Někdy ve mně zanechávají dojem, že se čas zastavil před sto lety. V dalších halách se ovšem výroba dá stěží rozeznat od práce v nizozemských podnicích.

Kilometry novinového papíru

Druhý podnik nabízí seznámení se s logistickými službami a na závěr navštívíme firmu Norske Skog, která vyrábí papír pro noviny a časopisy. Špatné je, že továrna je zrušena a zaměstnanci se musí s tímto místem rozloučit. Zařízení bohužel nejsou funkční, ale dvě obrovské výrobní linky podávají dobrý obraz o procesu, kde se zpracovávají stromy, starý papír a chemická buničina do rolí novinového papíru zejména o šířce 6,5 metrů.

Problematika integrace

Následující den si zkušenosti, které jsme během návštěv podniků nabyli, vyměňujeme a dále o nich diskutujeme. Ještě se pozastavujeme nad firmou Norske Skog s problematikou, která vyvstává ve chvíli, kdy se musí dvě kultury spojit do jedné firemní kultury. Na konci dne dáváme rady navštíveným podnikům. Na večer není naplánovaný žádný program, a to nás nutí k tomu, abychom si vybrali za široké nabídky a navštívili jeden z mnoha koncertů.

Do práce!

Týden uzavíráme vypracováním projektu Action Learning. Tři skupiny pracují naplno na úkolu spustit nový podnik v České republice. Samozřejmě se v rámci tohoto úkolu musí objevit diskutované kulturní aspekty. Prezentujeme náš plán skupině, a potom se 'komise' usnese na hodnocení. Skupina si mezitím připije na ukončení neobyčejného týdne, který přinesl mnoho nových názorů na důležitost znalosti a respektování různých kultur v rámci mezinárodního managementu.

Judith Botman

Zpět na výpis aktualit


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU
int(0)