Ako sa organizácie vyvíjajú?

Tomáš Bujna Google+ Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

29.04.2011 0 komentářů

Pri príležitosti10. výročia založenia Wikipedie vyšlo zopár článkov o jej vývoji a súčasnom stave. Poďme sa na jej príklade pozrieť, ako sa vyvíjajú organizácie, keď v čase rastú. Niekedy máme totiž pocit, že spôsoby fungovania, ktoré si raz úspešne nastavíme, budú nemenne fungovať ďalej. Krásna ilúzia.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

V časopise The Economist som si prečítal článok o Wikipedii. To je najväčšia internetová encyklopédia založená ako komunitný projekt a tvorená výlučne dobrovoľníkmi. Okrem nesporných úspechov sa dnes stretáva s troma starosťami: objavujú sa v nej nepresnosti, nedostávajú sa financie na prevádzku a stáva sa uzavretou do seba.

Jed to práve tendencia ku skostnatenosti a byrokracii, ktoré je pre Wikipediu možno najväčšou hrozbou. Zakladateľ Jimmy Wales si myslí, že pokles počtu nových prispievateľov je znakom dospelosti a vlastne je menej práce. Niektorí zasvätenci však vnímajú Wikipediu ako „neprístupnú" a „izolovanú".

Wikipedia za desať rokov svojej existencie vystupuje po schodoch vývoja organizácie. Niekedy sa im hovorí „Greinerove schody" podľa dnes už klasického konceptu Larryho Greinera, ktorý popísal evolučné štádiá vývoja organizácie a revolučné momenty krízy medzi nimi.

Larry Greiner koncept

A kde sa dnes na Greinerových schodoch nachádza Wikipedia? Správnu odpoveď poznajú ľudia, ktorí ju tvoria. Možno nastupuje kríza kontroly (control crisis), keď jednotliví správcovia majú veľkú mieru autonómie a spravujú Wikipediu každý svojim spôsobom. To možno vedie práve k tomu, že ľudia cítia reštrikcie a strácajú motiváciu prispievať.

A ako to bude pokračovať? Wikipedia asi nájde spôsob ako prekonať súčasnú krízu a postúpiť vyššie a vráti sa jej schopnsť flexibility z jej raných rokov.

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.