Analýza, syntéza a management

Michal Henych Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

19.01.2009 0 komentářů

Analýza a syntéza..co znamenají tyto pojmy a jaký mají vztah k managementu? Co potřebujeme více? Odpověď v příspěvku určitě nebude jednoznačná, protože co vlastně v managementu jednoznačné je :)

Součástí tréninků managementu jsou praktická cvičení, jejichž výsledky se presentují ostatním. Před nějakou dobou se stalo, že manažer přinesl papír, který byl na první pohled velmi zvláštně pokreslen a komentoval to slovy: „ Tentokrát jsme to nepojali analyticky, ale synteticky, což se daleko hůře zapisuje.". To mě vedlo k zamyšlení, jaký je vlastně význam analýzy a syntézy pro management.

Analýza je sběr dat v konkrétní situaci. Pomáhá poznat podstatu funkcí jednotlivých částí. Myslím ale, že mnohdy jsme motivováni k této hloubkové analýze jakousi vírou v to, že když zjistíme, jak funguje poslední šroubeček složitého zařízení, přijdeme na podstatu a užitečnost fungování celku.

Pro pochopení syntézy si odskočíme do chemie. Chemická syntéza je proces, kdy mícháním prvků v různých poměrech, vznikají sloučeniny mající nové a mnohdy velmi odlišné vlastnosti, než jsou vlastnosti jednotlivých prvků. Pro management to platí stejně.

Myslím, že schopnost syntézy, schopnost představit si výsledek, je pro každého managera klíčovou vlastností. Analýza je dobrá věc, ale bez schopností synteticky myslet by konečný výsledek mohl dopadnout jako ve známé pohádce O pejskovi a kočičce. Do dortu dali jen ty nejlepší věci, ale z výsledku jim bylo tuze špatně. Chyběla jim totiž právě schopnost syntézy - představit si, jak bude dort vypadat a hlavně chutnat.

 

Proč má smysl studovat MBA?

Studium na TC Business School mi zásadně změnilo pohled na řízení firmy a na způsob, jak dosáhnout trvalého růstu. Za zmínku stojí, že prakticky tři roky za sebou, dosahujeme navýšení výkonu firmy o 40 %.

Lubomír Dvořák, DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o., Česká hlava 

A co přinese MBA studium Vám?

kontaktujte nás

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.