Balanced Scorecard - k čemu může být dobrý?

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

19.01.2009 0 komentářů

Tento nástroj se v managementu používá celkem často. Jaké jsou jeho hlavní principy a k čemu může být užitečný?

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Kdesi jsem slyšel vtip, jak Balanced Scorecard vzniknul. Manažeři, kteří se řítí po dálnici ve svém drahém autě, nejsou schopni sledovat více jak pár budíků na přístrojové desce. To jim postačuje k pocitu, že mají auto pod kontrolou. Pro monitorování firmy je tedy dobré nedávat jim do ruky nic složitějšího :).

Balanced Scorecard rád používám, protože ve 4 vzájemně provázaných oblastech přehledně ukazuje dvě hlavní dilema podnikání:

  1. Dělat vše, co chce zákazník (zákaznická perspektiva) a nebo dělat vše efektivně (perspektiva interních procesů)?
  2. Dosahovat okamžitých výsledků (finanční perspektiva) a nebo investovat do budoucnosti (perspektiva růstu a učení se)?

Balanced Scorecard

V každé perspektivě se používá jen několik málo ukazatelů, ty jsou mezi sebou vzájemně provázané, takže se např. nelze soustředit na dosažení finančních výsledků, aniž by si firma všímala výsledků v perspektivě učení se a růstu, popř. zákaznické perspektivě. To umožňuje manažerům opravdu balancovat výkony firmy tak, aby nezanedbali žádnou z výše uvedených oblastí.

Další zajímavé použití Balanced Scorecardu je při komunikaci vize a strategie. Vzájemná provázanost jednotlivých ukazatelů umožňuje názorně vysvětlit, proč firma dělá konkrétní kroky a jaká je jejich návaznost na strategii. Dobře to ilustruje citát R.S. Kaplana z knihy Balanced Scorecard:

„Pokud byste někdy v letadle ztratil mou dokumentaci o strategickém plánu, nebo měsíční operativní plán a našel by je konkurent, měl bych zlost, ale nějak bych to překonal. Ve skutečnosti by to tak velká ztráta nebyla. Avšak Balanced Scorecard vypovídá o mé strategii tak dokonale, že pokud by se dostal do rukou konkurenci, může mě úplně zničit."

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.