Cíle mají být chytré (SMART) - T

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

01.04.2012 0 komentářů

V dalším článečku věnujícím se chytrým cílům rozebereme význam posledního písmene ve zkratce SMART. I to může mít několik možných významů – v managementu prostě není nic jednoznačného. I když správně tušíte, že většina se jich bude točit okolo toho, co vás napadne jako první - tedy času (Time).

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Většina významů T opravdu odkazuje k času - Timed, Time Bound, Time Framed, Time Specific, Timeboxed, ... Z mého pohledu je určení jasného času (od kdy do kdy má být cíl naplněn) součástí měřitelného ukazatele. Na druhou stranu uznávám, že se vyplatí nutnost stanovit čas jasně připomenout.

Možná byste se divili, kolik úkolů i projektů nemá jasně určeno, kdy má být cíl naplněn, popř. v jakém časovém období se budou monitorovat výsledky. No a pak si jedna strana myslí, že už je dávno hotovo a druhá strana je v pohodě, neboť času je stále dost :). Asi nebyl cíl domluven dost chytře :).

Chytré cíle SMART
Ještě bych asi zmínil význam Time Limited - na něm je zajímavé to, že úkol by měl taky někdy skončit. Můžete si být jisti, že když cíl zadáte stylem „a v budoucnu se problém již nikdy nesmí vyskytnout", máte tzv. „pravděpodobnost hraničící s jistotou", že tomu tak nebude... :) nebo spíš :(.

Několik dalších možných významů T se ale přece jen najde. Vlastně ale už odkazují k tomu, co jsme zde několikrát zmínili u ostatních písmen. Především je to asi hmatatelnost (Tangible) a velmi podobná dohledatelnost (Trackable). Aby měl cíl motivující schopnosti, musí být jeho výsledek viditelný. Zlepšení komunikace nikdo nedohledá. Snížení množství konfliktů v týmu dohledatelné bude.


Články weblogu ze seriálu Stanovování cílů:

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.