Cíle mají být chytré (SMART) - T

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

01.04.2012 0 komentářů

V dalším článečku věnujícím se chytrým cílům rozebereme význam posledního písmene ve zkratce SMART. I to může mít několik možných významů – v managementu prostě není nic jednoznačného. I když správně tušíte, že většina se jich bude točit okolo toho, co vás napadne jako první - tedy času (Time).

Většina významů T opravdu odkazuje k času - Timed, Time Bound, Time Framed, Time Specific, Timeboxed, ... Z mého pohledu je určení jasného času (od kdy do kdy má být cíl naplněn) součástí měřitelného ukazatele. Na druhou stranu uznávám, že se vyplatí nutnost stanovit čas jasně připomenout.

Možná byste se divili, kolik úkolů i projektů nemá jasně určeno, kdy má být cíl naplněn, popř. v jakém časovém období se budou monitorovat výsledky. No a pak si jedna strana myslí, že už je dávno hotovo a druhá strana je v pohodě, neboť času je stále dost :). Asi nebyl cíl domluven dost chytře :).

Chytré cíle SMART
Ještě bych asi zmínil význam Time Limited - na něm je zajímavé to, že úkol by měl taky někdy skončit. Můžete si být jisti, že když cíl zadáte stylem „a v budoucnu se problém již nikdy nesmí vyskytnout", máte tzv. „pravděpodobnost hraničící s jistotou", že tomu tak nebude... :) nebo spíš :(.

Několik dalších možných významů T se ale přece jen najde. Vlastně ale už odkazují k tomu, co jsme zde několikrát zmínili u ostatních písmen. Především je to asi hmatatelnost (Tangible) a velmi podobná dohledatelnost (Trackable). Aby měl cíl motivující schopnosti, musí být jeho výsledek viditelný. Zlepšení komunikace nikdo nedohledá. Snížení množství konfliktů v týmu dohledatelné bude.


Články weblogu ze seriálu Stanovování cílů:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.