Emoce a utrpení v managementu
19.08.2015 0 komentářů
… a své emoce si nechte na doma! Naštěstí se tato věta v managementech organizací neslyší v dnešní době tak často, jako tomu bylo ještě před 10 – 20 lety.
O tom, že emoce jsou uznávány jako významný vliv a dokonce zdroj pracovního výkonu, svědčí i publikované články, např. Adéla Humlová: Význam pocitů, intuice a emocí.
Je to však opravdu tak, že s vlivem emocí skutečně manažeři při vedení lidí vždy počítají?
Na jedné straně se emoce lidí stávají důležitým zdrojem motivace - tedy pokud jsou to emoce pozitivní. Ty většinou u člověka vzbudí snaha dosáhnout něčeho, co z jeho pohledu má smysl pro něho nebo pro jiné lidi.
Obtížnější situace však nastává v případech, kdy vnitřní nebo vnější stimuly vzbudí v člověku emoce negativní - odpor, frustraci, zuřivost nebo apatii... podoby mohou být velmi rozmanité. V takových případech mohou být emoce důvodem vzniku velmi zapeklitých konfliktních situací, z nichž není snadné najít rozumnou cestu. Ale ani zde nejsme bezmocní, schopnost najít řešení je však přímo úměrná kompetencím, kterými obě strany vládnou v oblasti interpersonálních dovedností.
Tyto dovednosti, které jsou součástí tzv. emoční inteligence, jsou z velké části naučitelné. Potíž je možná v tom, kdo je kdy, kde a koho učí? Snad v rodinách nebo mateřských školách... ale tím možná pro některé z nás systematické učení se těmto dovednostem končí. Na seminářích pak často potkáváme dospělé lidi, kteří mocně cítí, že v dané situaci je třeba něco udělat, ale dovedností se nedostává - prostě „nahý v trní". Někteří se pak rozhodnou, že takové situace se prostě zvládat nedají a že se s nimi musí smířit nebo se dokonce přetvařovat „No, co, já jsem v pohodě...".
Stane-li se takový postoj návykem, má to velmi záporné dopady na pracovní výkony, především na jejich základní „pohon" - motivaci. Lidé, kteří se vnitřně rozhodli část svého života prostě protrpět (často proto, že lepší cestu nevidí), budou stěží radostně a usilovně pracovat, protože je to baví a věří, že to má smysl. Na tomto poli ještě čeká manažery nekonečné množství tvůrčí práce - tedy alespoň ty, kteří se ještě nerozhodli, že život manažera je třeba protrpět, protože lidé už prostě jsou líní, hloupí, neschopní, neodpovědní....
Více článků na podobné téma:
Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“
Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku