Film a management

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

24.07.2011 0 komentářů

Dneska navážu na předchozí článek. Tentokrát necháme literaturu literaturou a podíváme do světa filmu, resp. seriálů. A nic klasického, rovnou Sci-fi. Třeba (no určitě ano, jinak bych to nepsal :) ) se něco z toho dá zužitkovat i pro manažerskou práci.

Znáte sci-fi seriál Battlestar Galactica? Myšlenek, které se dají využít v managementu je v celé sérii překvapivě více, než by se na první pohled zdálo:

  • Důležitost vize - v 1. sérii je velmi dobře viditelné, jak motivaci může vrátit jasná vize. Možná, že se na první pohled zdá nereálná, jenže jak mohou motivovat vize, jejich dosažení je stoprocentní? Bez vize upadá morálka nejen v seriálech, ale i ve firmách.
  • Týmová práce - Ano, i v tomto seriálu najdete spoustu „silných osobností", které stojí u zrodu nových myšlenek. Ale všimněte si, že partikulární (osobní) cíle většinou končí nějakou katastrofou. Stejně tak to bývá ve firmách. K čemu nám je, když jeden obchodník prodá za milióny, když ostatní neumí prodat ani zadarmo :).
  • „Černá a bílá" - Toto je na celém seriálu asi nejvíc fascinující. Tolik zvratů, kdy se z černé stává bílá a z bílé černá a pak už vlastně není jasné, co je dobře a co špatně budete asi jinde těžko hledat. Ukazuje se, že je potřeba vždy hledat důvody - proč lidé, dělají to, co dělají. Většinou k tomu mají dobrý důvod... Na každém rozhodnutí je vždy něco trochu dobře a trochu blbě. Lidem, kteří musí mít 100% jasno v tom, co je dobře a co špatně se většinou špatně žije.
  • ...

Battlestar Galactica BSG

A nakonec jeden citát. Lee Adama ml. ve filmu Razor říká: „Nemůžeme si vždy v živote zvolit co nás potká, můžeme si ale zvolit jak s tím naložíme."
Vzpomínáte na jeden z dřívějších článků o vnitřní a vnější orientaci? Stále potkávám mnoho lidí, kteří říkají, že s některými událostmi prostě nemohou nic dělat. A užírají se tím, práce je evidentně nebaví. Často si ale neuvědomují, že i to užírání se je jejich rozhodnutí. Je jednoduché se (jen) přizpůsobit. Je mnohem složitější, ale taky zábavnější a kreativnější najít jiné řešení, než jen „sklapnout podpatky".


Články weblogu na podobná témata:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.