Firemní kultury – Deal a Kennedy

Michal Henych Zpět do kategorie Seriál-Kultura organizace

21.10.2010 0 komentářů

V dnešním článku zase navážeme na seriál o firemních kulturách. Podíváme se na model, který můžeme použít k jejich popisu. Určitě ale není cílem kulturu jen popsat. Popis nám může hlavně pomoci kulturu pochopit a zjistit, kde nám to drhne. Teprve potom se můžeme pustit do řízených změn kultury.

V předchozích článcích ze seriálu o firemních kulturách jsme popisovali různé dimenze národních kultur. To nám mělo hlavně sloužit k získání schopnosti popsat jednotlivé rysy kultur. Dnes se podíváme na jeden z modelů, kterým se dá firemní kultura popsat.

Je trochu staršího data a pochází od pánů Deala a Kennedyho. Model si všímá dvou aspektů organizace:

  • Zda má na svoje počínání rychlou, nebo pomalou zpětnou vazbu. To souvisí hlavně s produktem/službou, kterou dodává. Zpětná vazba na prodej rohlíků bude asi výrazně rychlejší, než na prodej informačního systému
  • Zda je s podnikáním spojeno malé, nebo velké riziko. To má taky vazbu na produkt, ale i na to, jak moc organizace „vsadila na jednoho koně" a na rychlost změn v prostředí.

Kombinací obou aspektů vzniknou 4 druhy typických kultur:

Deal a Kennedy

Zajímavé na tomto modelu je, že již barvité názvy kultur vám asociují chování lidí uvnitř organizace. Dokonce si lze celkem dobře představit konkrétní firmy, či odvětví, pro které budou kultury vhodné.

Nevýhodou je, že hlavně osa rizika se s turbulentním prostředím dá celkem špatně odhadovat i u dříve stabilních odvětví. Nevýhodou taky je, že model je pouze popisný a s konkrétní změnou kultury nám moc nepomůže.


Další články weblogu ze seriálu "Kultura organizace":

 

 

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email