Jak se vypořádat se stresem? (1)

Jana Kociánová Zpět do kategorie Management obecně

25.11.2014 0 komentářů

Napětí, nervozita a stres patří k negativům moderního života. Neznamená to však, že by nebylo možné se s nimi vyrovnat. Je důležité stres ve svém životě co nejvíce omezit nebo úplně odstranit.

Člověku, který je ve stresu velmi často a není schopen se s ním vyrovnat, hrozí zdravotní rizika a negativní dopady na osobní život a na pracovní výkonnost. S oblibou často používaným „antistresovým prostředkům“ v podobě různých medikamentů, alkoholu či tabákových výrobků, je žádoucí se vyhnout neboť dané problémy, které jsou tzv. „stresovými spouštěči“, nijak nevyřeší.

Pro efektivní management stresu je v první řadě důležité naučit se a rozpoznat následující:

  • Jak a proč ovlivňuje stres právě mé tělo a mou mysl? Příčiny i následky jsou totiž u každého jedince rozdílné.
  • Dokonale rozpoznat první příznaky toho, že se nacházím v potenciální stresové situaci. To umožní stresové situaci se vyhnout. Pokud jí zavčas rozpoznáme, lze jí také zavčas zcela eliminovat.
  • Naučit se dobře ovládat různé typy strategií managementu stresu.
  • Uvědomovat si hranici, kdy je třeba vyhledat odbornou psychologickou pomoc pro případ, že se nám nedaří zbavit se stresu přirozenou cestou.

A nyní k řešení samotnému. Prvním krokem, který můžete učinit, je vytvořit si seznam faktorů, které jsou vašimi stresovými spouštěči. Může to být nepříjemný šéf či partner, ranní cesta MHD, nedostatek času nebo cokoli jiného. Máte-li seznam hotový, jste nyní schopni všechny své hlavní stresové spouštěče identifikovat. Nyní se vám nabízejí dvě možnosti, jak potenciální stresovou situaci řešit. Jsou to možnosti staré jako život sám a využívá je prakticky každý živočich. Utéct nebo bojovat!

První možnost, tedy vyhnutí se stresové situaci, je mimořádně efektivní. Nepříjemné prostředí v práci? Dejte výpověď. Nepříjemný partner? Opusťte ho. Tlačenice v MHD? Kupte si auto, kolo, choďte pěšky nebo změňte prostředí úplně. Málo času? Definitivně zrušte polovinu aktivit. Tato první možnost ale není vždy praktická. Dám výpověď, ale kde rychle seženu práci, vždyť splácím to či ono. Opustím partnera, ale co děti? Koupím si auto, ale to se zase budu rozčilovat v dopravní zácpě. A přestat hrát squash nebo přestat chodit do klubu? – Nikdy.

Pokud vám tedy vyhnutí se stresové situaci z praktických důvodů nevyhovuje, zbývá vám druhá možnost, tedy bojovat, což však zpravidla přináší jen další problémy a v zásadě to mnoho neřeší. Většině z nás tedy nevyhovuje ani jedno ani druhé. Je tu však ještě třetí možnost. Naučit se ve stresovém prostředí žít bez stresu. Ale jak? Co pomáhá Vám?

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.