Jak správně dělat management

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

14.10.2010 0 komentářů

Již dlouho hledáte zaručeně fungující způsob, jak úspěšně vést celou firmu, či svoje oddělení? Potřebujete jasný, stručný a výstižný popis hlavních bodů, kterých se budete držet, a úspěch se dostaví? Lidé začnou dosahovat výsledků, zákazníci budou více kupovat a firmě se povede lépe? To vše naleznete v dnešním článku. Nebo že by ne…?

Ve středu jsem si v knihkupectví všimnul nezvykle velké koncentrace nových knih, jejichž název byl podobný. Třeba „11 zaručených způsobů...", nebo „100 zlatých pravidel...", anebo „99 tipů...". A vzpomněl jsem si na schůzku v jednom nakladatelství asi před měsícem. Říkali, že prý takovéto tituly mají skoro zaručenou vysokou prodejnost.

Na jednom semináři jsme diskutovali asi hodinu o motivaci a pak jedna paní povídá: „Ale já jsem myslela, že nám řeknete, jak je to dobře". Poměrně často se obzvlášť na začátku našeho studia MBA manažeři „dožadují" jasnějších návodů, jak jednotlivé disciplíny managementu správně dělat.
JAk správně dělat management

Ano, nejistota je všude okolo nás. Prostředí se mění rychleji, než vůbec stíháme sledovat, natož abychom stihli na každou změnu reagovat. Tyto faktory a mnohé další asi způsobují větší poptávku po návodech co dělat (a co nedělat).

Mám ale špatnou zprávu:

  • Management je hlavně o lidech, žádné jasné a zaručené návody prostě neexistují.
  • Dokonce ani kategorie dobře a špatně neexistují. Vše, co uděláte je trochu dobře, a trochu blbě. Důležité je spíše rychle se učit, než dělat vše dobře.

Má to ale i pozitivní stránky:

  • Co čtete v knihách, můžete použít, jak uznáte za vhodné, klidně jen některou malou část, nebo vůbec.
  • A taky to znamená, že mnoho fungujících postupů určitě ještě nikde popsáno nebylo. Je tedy obrovský prostor pro kreativitu a tvořivost. Kdosi řekl, že prý když něco určitě nejde, tak se pravděpodobně najde aspoň jeden člověk, co neví, že to nejde a udělá to.

Články weblogu na podobná témata:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.