Jsou peníze opravdu jedinou fungující motivací?

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

19.01.2009 0 komentářů

Když se začne mluvit o motivaci zaměstnanců, napadou každého peníze. Opravdu je to ale jediná fungující motivace? A co manažery vede k tomu, že mnohdy příliš nezkouší jiné formy motivace?

V managementu není jednotná teorie na to, co je motivace, nicméně většina se shoduje na tom, že se jedná o vnitřní stav každého z nás. Jeden z našich posluchačů to trefně shrnul do věty: „Prostě vnitřní pocit, že dělám práci rád." Motivace se dá podpořit různými motivátory. Těch je celá řada: pochvala, zajímavá práce, možnost odborného růstu, získání uznání ... a peníze.

Když se manažerů ptáme, jaké motivátory hlavně používají, jsou peníze vždy na jednom z předních míst. Jeden dokonce říkal: „Používám jen peníze, je to totiž rychlé, spolehlivé a navíc pro mě pohodlné." Tím trefil hřebíček na hlavičku - hlavně je to pohodlné. Nemusíte s nikým komunikovat, dá se to vyřídit od počítače.

Penězi si od zaměstnanců kupujete výkon. Je vám jedno, zda zítra ještě přijdou do práce? Asi ne, ale moje zkušenosti říkají, že bez perspektivy, seberealizace, prostě toho pocitu „baví mě to", vám zaměstnanec stejně asi nakonec uteče. Peníze fungují jako krátkodobá stimulace, ale pro dlouhodobý efekt je vhodnější použít motivátory jiné.

Možná, že se se situací, kdy klíčovému zaměstnanci několikrát zvýšíte plat a on nakonec stejně odejde, setkal každý z vás. Mně se to párkrát stalo. K zamyšlení nad touto situací mě pak vedlo až to, když jsem se dozvěděl, že nastoupil v jiné firmě, za mnohem menší plat, ale i tak je spokojen a přináší jí užitek.

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.