Kde se bere strach z chyb?

Michal Henych Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

10.12.2010 0 komentářů

Chybování a management...jak to vlastně jde k sobě? A proč se manažeři bojí chybovat? Není to náhodou brzda rozvoje firmy? Nad těmito tématy se autor příspěvku snaží zamyslet.

V jednom z předchozích příspěvků se kolega zabýval učící školou strategie. Ne všichni manažeři si uvědomují, že potřebují-li, aby se celá firma učila, říkají tím zároveň, že je normální při tomto učení chybovat. Když chybování ale není bráno jako součást práce, může stát, že právě strach chybovat je hlavní brzdou učení se celé firmy.

Kde může být příčina takového strachu? Samozřejmě na to není jednoduchá odpověď, může to být tím, že každou chybu opravdu lidé pocítí na svém hodnocení a posléze i na mzdě. Může to být tím, že jejich nadřízený je „veřejně pochválí“ před ostatními pracovníky, ale příčina může být i mnohem hlubší.

V čekárně u lékaře jsem byl svědkem zajímavé scénky. Asi 1,5 roku staré dítě spolu s rodiči hrálo hru, hledali dva stejné obrázky na různých stránkách knížky. Prcka to nejdřív nebavilo, ale pak nadšeně listoval knihou a radoval se z každého úspěchu. Jenže při urputném listování jednu stránku natrhnul. Nic vážného, ale táta mu knihu okamžitě vzal, a máma mu dlouze vysvětlovala, že to se nedělá. I když se dítě dožadovalo pokračování, hra tímto skončila.

Nemůže to být další možnou příčinou toho, že lidé se místo tvořivého učení nových věcí raději drží „v bezpečné rovině“? Otázkou je, zda jsou pak schopni přinést něco opravdu řádově lepšího, nového, či objevného. Schválně, kolikrát vám se stalo něco podobného, jako tomu dítěti?

Strach

Je mi jasné, že ve firmě je to mnohem složitější. Pochopitelně nelze za každou chybu chválit. Z vlastní zkušenosti ale vím, že mnohdy se opravdu vyplatí více a pečlivěji zvažovat širší souvislosti, než jen „udělit trest“. Každý trest, který lidé chápou, jako nespravedlivý zvyšuje strach z dalšího chybování a vytváří prostředí, které rozhodně není vhodné pro učení se.

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.