Když tým volá SOS: 3+1 signál, že se vaše loď potápí

Karolina Čiklová Zpět do kategorie Seriál-Týmová práce

26.06.2017 0 komentářů

Manažerovo týmové předpeklí. Jak poznáte, že máte problém?

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Jsme jeden tým!  Proklamace, za kterou si možná představí každý něco jiného. Jak jinak by bylo možné, že na problémy se spoluprací v týmu (přečtěte si naši knihu Tajemství spolupráce v týmech) narazíme u minimálně poloviny firem, jejichž manažeři k nám přicházejí studovat?

Pokud můžeme radit, nastražte anténky, kdykoli se děje něco z následujících bodů. Tým vysílá řadu signálů. Manažer, který je přehlíží, řídí kabriolet k hraně útesu. A to fofrem.

1. Signál - Lidi si stěžují, že schůzky jsou ztrátou času
 

Jak to vypadá: Karel brblá, nějaké vysedávání ho nezajímá. Lucie potřebuje odejít domů dřív. Tomáš tvrdí, že je introvert a nerad se prezentuje.

Co se s tím dá dělat: Především je potřeba si uvědomit, že aby tým fungoval, musí být jeho členové rovnocenní. Tak, že mají jeden společný cíl, každý názor (skladníka i ředitele) je stejně platný a každý je odpovědný za konečný výsledek. Měli by být otevření a potřebují jasně vědět, proč se mají sejít, o čem bude řeč a že to má smysl. Pro ně samotné a pro organizaci jako celek. Nepochopení cílů a souvislostí práce je cestou do peklíčka.

Úkol manažera? Veďte komunikační proces! Vždy předem řekněte, jestli se potkáte na schůzce informační nebo řešitelské, kdo a proč se zúčastní a co bude cílem. Vyzdvihněte přínos spolupráce všech členů týmu a zdůrazněte odpovědnost za výsledek. Neberte si velká sousta, řešte raději jeden problém do hloubky než deset povrchně. Pro hledání jádra pudla klaďte otevřené otázky: „Proč si tohle myslíš“ – „Jak bys situaci řešil?“ – „Co tento postup přinese?“.

2. Signál - Převládá neochota spolupracovat až rezignace na výsledek

Jak to vypadá: Eliška se hroutí, zase to zbude na ní. Zbyněk si na schůzky bere nevyřízené maily. Radka deklaruje, že svou práci odvádí dobře a víc ji nezajímá.

Co se s tím dá dělat: Na tým si nehrát, ale plnohodnotně ho začlenit do organizační struktury. Vybírat do něj lidi podle schopnosti spolupracovat, ne jen podle odborných „kvalit“. Společně stanovit týmová pravidla a vést rozvoj týmu.

Úkol pro manažera? Vzájemně se učte! Rozvíjejte soft skills, trénujte naslouchání, podávejte si zpětnou vazbu, budujte důvěru, sdílejte informace i pocity. Neschovávejte se na poradě za mobil nebo notebook; tužka a papír bohatě stačí. A na závěr dejte prostor sebereflexi.

3. Signál - Hádky se přenášejí i do kantýny

Jak to vypadá: Honza se vyhýbá Evě, aby se zase nechytli. Klára a Jana si u kávovaru vyměňují významné pohledy. Pro Štěpána začíná den půlkou lexaurinu.

Co se s tím dá dělat: Odstranit vše, co nese náznak soutěživosti a individualismu. Nepovažovat vnitrofiremní konkurenci za záruku vyšších výkonů. Podporovat vědomí důležitosti vztahů a využívat potenciál všech členů týmu.

Úkol pro manažera? Zdržte se soudů a neškatulkujte lidi na silné, slabé, průměrné… Veďte je k pochopení souvislostí. Odhalení slepých uliček je přeci výborným způsobem, jak dojít k řešení problému. Nezapomeňte, že v týmu nemá nikdo právo veta, ani pan generální. Výrobu od obchodu nikdy neodtrhnete. Proto i strategii musíte mít všichni společnou.

          

 

 

 

 

 

 

DOUŠKA. Stroje tiše klapou, lidé tiše pracují

Protože nic na světě není černobílé a dlouhý klid může taky znamenat blížící se bouři, buďte ve střehu. Problémy mohou být složitější, než na první pohled vypadají. Jednoduchá a rychle objevená řešení by měla manažera trknout.

Týmové dovednosti jsou bohužel velmi nedostatkovým zbožím. Bez učení to nejde. A učení, to je nikdy nekončící koloběh promýšlení problémů, zobecňování řešení, aplikování do praxe a zisku nových zkušeností. Pracovat v týmu musí patřit k základním manažerským dovednostem.

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.