Kompromis a konsensus – vnímáte rozdíl?

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

30.11.2011 0 komentářů

Pro někoho je kompromis a konsensus jedno a to samé. Rozdíl asi bude, ale je nám jasné, zda je lepší při jednání dosahovat kompromisů, nebo konsensů? Pojďme se podívat, v čem že ten rozdíl je a jaký to bude mít vliv na dosažený výsledek. Už teď můžeme prozradit, že podstatný.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Jak jsem minule slíbil, podíváme se dnes trochu blíže na rozdíl mezi kompromisem a konsensem. O tom, že nám tyto termíny občas splývají, svědčí asi i to, že jsem nedávno v rádiu slyšel od jednoho nejmenovaného vysokého politika následující větu: „Politici by se měli naučit dosahovat vzájemně výhodných kompromisů a konsensů".


Občas děláme mezi účastníky našich kurzů malou anketu. Ptáme se jich, kdo považuje kompromis za dobré řešení. Většinou je to více než polovina skupiny. Je to ale opravdu tak?


Na každou domluvu mezi 2 a více stranami se lze dívat ze dvou hledisek:

  • Zda bylo dosaženo výsledku, a jaká je kvalita výsledného řešení
  • Jaký to mělo vliv na vztah, neboli jak moc se bude chtít těmto stranám spolupracovat v budoucnosti

Prostou kombinací těchto dvou hledisek vznikne následující graf, kde si můžeme kompromis i konsensus lehce znázornit. Mimochodem autory jsou pánové Thomas a Kilman:

Thomas Kilman - Kompromis a konsensus

Již na první pohled je vidět, že kompromis generuje „nic moc" výsledek a „tak poloviční" chuť na spolupráci v budoucnu. Ono je to dokonce přímo viditelné na účastnících jednání - moc se neusmívají a mají pocit, že museli (více, či méně) slevit. Do realizace se příliš nehrnou.


Naopak konsensus (někdy se taky označuje řešením win/win - výhra/výhra) znamená to nejlepší možné řešení a má velmi pozitivní dopad na vztah - chuť spolupracovat i v budoucnosti. Účastníci z takového jednání odcházejí s úsměvem a chutí jít přijaté řešení realizovat.

Dosahování konsensů ale rozhodně není snadné. Stojí to čas a hlavně musíte věřit, že určitě existuje lepší řešení, než ta, která jsou již na stole. Stačí na ně jen přijít. Dosažení kompromisu je určitě z časového hlediska snazší...jenže kolikrát se ještě k řešení problému budete muset vrátit?

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.