Koučink (Coaching)

Lucka Kolomazníková Google+ Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

19.01.2009 0 komentářů

Jaké jsou první zkušenosti s coachingem? Co můžete a co nemůžete od coache očekávat? Zkuste se podívat do článku, kde najdete osobní zkušenosti z pohledu koučovaného.

Koučink (coaching), tato disciplína mě vždy fascinovala. Už od „vejšky“ jsem četla různé články a představovala si, že se taky jednou dostanu do té role koučovaného a můj profesní život dosáhne náhle jiných rozměrů :).

Dalo by se říct, že se mi tento sen částečně splnil, jelikož jsem před nedávnem s koučinkem začala. Koučem mi je můj kolega – lektor. Popravdě má dávná představa o koučinku se trochu rozplynula, ale co nového jsem o koučinku zjistila mě příjemně překvapilo. Samotný kouč nezmění sám o sobě nic. Jde o spolupráci obou stran. A co je hodně podstatné, že odpovědi na všechny otázky leží ve vaší hlavě. Vy jste ti, kteří si na ně sami sobě odpoví. Role kouče není o tom radit a předávat své zkušenosti, ale klást otázky, naslouchat a celou tu debatu procesně řídit, tak aby směřovala k vytyčenému cíli.

Pro úspěšnost koučinku je podstatný vztah, který má kouč s koučovaným. Ten vztah by měl být založen na důvěře (konec konců o důvěře jsme již v tomto weblogu několikrát psali). Samotná sezení musí být otevřená a upřímná. Kouč by měl znát veškerý podtext řešeného problému. A jak taková první sezení vypadají? Jsou to dlouhé debaty, hodně přemýšlení a neuvěřitelně rychle u toho uteče čas. Výsledkem těchto debat je, že si s koučem definujete problém, který vás trápí a chcete jej řešit. Od problému přejdete k cíli, tedy stavu, který by měl nastat po skončení koučinku.

Coaching

Myslím si, že do koučinku by měl člověk jít ve chvíli, kdy má potřebu něco u sebe změnit a věří, že je té změny schopen. Není třeba zabývat se tím, jak toho dosáhne, to vyplyne samo. Takže já se těším na svá další sezení a řešení, která ještě nevím, ale určitě někde v podvědomí tuším :).

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email