Krátkodobá a dlouhodobá orientace

Michal Henych Zpět do kategorie Seriál-Kultura organizace

29.04.2011 0 komentářů

V dnešním článku opět navážeme na seriál o kulturách. Tentokrát se podrobněji podíváme na další z charakteristik, kterými se dá kultura popsat. Na první pohled to vypadá, že krátkodobá a dlouhodobá orientace je jasná a není příliš co vysvětlovat. Zkusíme ale důsledky opět domyslet do fungování organizace.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

V seriálu o kulturách se snažíme již poněkolikáté trochu lépe popsat to, co většinou lidem přijde naprosto nestrukturovatelné a tedy i neřiditelné. Firemní kultura tímto způsobem opravdu na mnoho lidí působí. Jenže ukazuje se, že vhodná firemní kultura ovlivňuje výkon organizace mnohem více, než např. skvěle promyšlená strategie.


Další z charakteristik, kterou popsal Hofstede je dlouhodobá, nebo krátkodobá orientace lidí:

  • Lidé s krátkodobou orientací upřednostňují okamžitý výkon. Nepromýšlejí věci příliš dopředu, mnohdy ani nejsou schopni vize tvořit. Žijí tedy spíše v přítomnosti a nepříliš vzdálené budoucnosti, než že by si lámali hlavu s tím, co bude za několik let.Krátkodobá orientace
  • Lidé, kteří mají dlouhodobou orientaci vše promýšlejí z hlediska dlouhodobých dopadů. Vize tvoří rádi a nutně je potřebují i ke každodennímu rozhodování. V něm mohou být dokonce „bezohlední" k okamžitým výsledkům. To zejména v okamžiku, kdy to nejde dohromady s jejich dlouhodobým cílem. Což neznamená, že nejsou schopni svoje dlouhodobé vize měnit.Dlouhodobá orientace

A co je lepší? No už vám asi musí být jasné, že kategorie lepší a horší v managementu neexistují :). Potřeba je obojí. Krátkodobá orientace pomáhá k rychlejšímu rozhodování „teď a tady". Dlouhodobé vize potřebujete pro přežití firmy v budoucnu. Také jsou do určité míry lékem na stres. Myslím na stres z toho, že prostředí okolo vás se neustále mění a přináší stále nové a nové situace.


Články weblogu ze seriálu "Kultura organizace":

Články weblogu na příbuzná témata:

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.