Literatura a management

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

23.07.2011 0 komentářů

Na prázdniny jsem sliboval trochu odlehčenější témata weblogových článků. Tak tady je jedno z nich. Je zajímavé, kolik inspirací pro manažerskou práci se najde v „normální“ literatuře, či ve filmech, které na první pohled nemají s managementem nic společného.

Rád poslouchám namluvené knihy. Zdá se mi, že tak lépe využívám čas, který stejně musím strávit neproduktivně - např. v autě. Čas od času proto narazím na myšlenky, které stojí za to.


Hlavním hrdinou většiny knížek Toma Clancyho je postava Jacka Ryana. A ten v knize Jasné nebezpečí říká: „Politiky víc tíží na srdci „události" než „zásady", ale mluví tak, jako kdyby obě podstatná jména měla stejný význam."

Možná je to tím, že takové, kteří mají jasno ve svých zásadách, moc často nepotkáváme. Pak ty dvě slova mohou velmi lehce splynout. A to se může stát jak politikům, tak manažerům. Hlavně těm, kteří se pro "samou práci" již odtrhli od toho, co se ve firmě skutečně děje.

A o kousek dřív je v knize ještě jedna myšlenka na téma politiků: „To je moc zajímavé. Politik nejste, doktore Ryane. Říkáte pravdu, ještě než vás napadne lhát. Vypadá to tak, že si myslíte, že se světem je to v dané chvíli docela v pořádku."

Někdy mám pocit, že manažeři - tím myslím povolání manažer, ne konkrétní osobu - se dostávají do stejné pozice. A totiž, že manažer = lhář. Tak, co k výkonům firmy nepřispívá. Jako by jich nebylo ve firmě ani zapotřebí....

No tak se mi to s tou odlehčeností asi moc nepovedlo :). Každopádně užívejte prázdnin!

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.