Lubomír Dvořák: Konstruktéry hledáme i ve vesnických dílnách

Karolina Čiklová Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

21.06.2018 0 komentářů

NEDOSTATEK ŠIKOVNÝCH LIDÍ NENÍ PROBLÉM ŠKOLSTVÍ

Lubomír Dvořák a tým jeho lidí patří k TC Business School už několik let. Majitel firmy Dvořák – svahové sekačky absolvoval MBA v roce 2016, následovali ho manažeři nákupu, výroby, obchodu, HR… Úzká spolupráce s organizací, která pokrývá trhy na celém světě, přináší výhody pro obě strany. Učíme se vzájemně. Jak do svého týmu hledají nové lidi a co je příčinou současného boje o každého konstruktéra? Majitel Lubomír Dvořák je přesvědčen, že školy jsou v něm nevinně.

Lubomír Dvořák - svahové sekačky SPIDER

Kolik lidí vám právě teď chybí?
Nemůžu říct, že bychom trpěli nedostatkem ve všech oborech. Do výroby se hlásí zájemců pořád dost. Tragická je ale situace na pozicích konstruktérů. Ty se nám dlouhodobě nedaří získat. Nebo spíš – konstruktéři by byli, ale jejich kompetence neodpovídají našim požadavkům.

Jsou něčím speciální, nestandardní?
Zřejmě ano. Práce u nás je specifická. Kraj je specifický. Nejbližší průmyslově orientované město, Jihlava, spolkne slušný počet odborníků. Skoro všichni ale pracují na sériových projektech – světlech, podestavách, montážních automatech.  My potřebujeme konstruktéry s víceoborovými přesahy. Slaboproudař se musí postarat o celé šasí sekačky, ale chápat i souvislost s hydraulikou, spalovacím motorem a dalšími odvětvími. A tady jsme narazili a pořád narážíme.

Proč? Nikdo je nevychoval, nepřipravil?
Nemyslím si, že takzvaně za všechno můžou školy. Navíc tvrdím, že dobrý konstruktér nemusí být nutně vystudovaný inženýr.

V čem je tedy zakopaný pes?
Doba, ve které jsem vyrůstal, nás nutila technicky samostatně přemýšlet. Nebylo téměř možné koupit si traktor, sekačku, automatickou krmičku. Proto jsme na koleni vyráběli nejrůznější samohyby, přemýšleli, jak věci fungují. Nová generace už taková není. Mladí dokážou perfektně pracovat s počítačem, vytáhnout jakékoli informace. Ale to s konstruktéřinou nemá nic společného. Neobjevují inovativní postupy, nejsou originální. A pokud chceme, aby se Spideru (značka svahové sekačky, pozn. red.) dařilo, musíme být unikátní v každém detailu. Jinak to nemá smysl.

Jak konstruktéry vybíráte?
Vždycky jsme si chtěli prověřit odborné znalosti uchazečů. Dávali jsme jim řešitelské zadání a očekávali, že ho rádi vypracují a ukáží, co umí. Bohužel zjišťujeme, že se spíš lekli, mnohdy nevypracovali vůbec nic a jejich zájem ochladl. Náš předpoklad, že nabereme lidi, kteří přijdou a řeknou: uzly prostě vyřešíme takto, selhal. Otevřeně přiznávám, že jsme zvolili špatnou strategii.

Co teď děláte jinak?
Museli jsme změnit přístup. Hledali jsme konstruktéra, který sedne na židli a začne pracovat. Teď hledáme konstruktéra, na kterého je spoleh, umí vzít za práci, přemýšlí o detailech, nechybí mu kreativita ani nadšení. A je jedno, jestli je původní profesí cukrář nebo drží v ruce červený diplom z ČVUT.

Můžete být konkrétnější?
V podstatě jde o to, aby noví lidé zapadli do firemní kultury. Současné technologie jsou natolik specifické, že vždycky narazíte na něco, co ještě neznáte. Musíte chtít a umět spolupracovat s kolegy, fungovat v týmu. Právě ten dokáže nově příchozího takřečeně vychovat.

V tom je celé kouzlo?
Ne úplně. Máme v rukávu ještě zvláštní eso. (smích)

Motivaci vyšším platem? Týden dovolené navíc? Služební auto?
Úplně vedle. Spanilé jízdy po českých a moravských vesnicích. Jakmile se k nám donese zpráva o mimořádně zručném kutilovi, který třeba v garáži skládá veterány, vyrážíme za ním. Takový člověk musí mít ke konstruktéřině hluboký vztah a určitě ho to neuvěřitelně baví. Když mu dáme prostor, aby ho jeho koníček i dobře živil, máme vyhráno všichni.

Daří se?
Rád mluvím o klukovi ze Světlé nad Sázavou. Kladívkem a jen podle obrázku vyklepal, a teď se podržte, škodovku z 50. let. Celé auto! A přitom byl zaměstnaný jako seřizovač zemědělské techniky. Takových lidí je strašná škoda. Oslovili jsme ho a velmi rychle se dohodli. Pracuje u nás. Říká, že se konečně našel.

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.