Má v dnešním chaosu ještě smysl vytvářet strategii?

Honza Bloudek Google+ Zpět do kategorie Strategie a firemní kultura

01.03.2015 0 komentářů

V teorii managementu existuje mnoho způsobů, jak se dá přistupovat ke strategii firmy. V příspěvku se autor snaží podívat na hlavní principy několika postupů tvorby strategie a zvláště se pak zamýšlí nad tzv. Učící se školou.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Řada managerů tvrdí, že při dnešním překotném vývoji je skoro nemožné vymýšlet dlouhodobé strategie na základě analýzy dat z trhu. Přitom ještě před dvanácti lety nikdo nepochyboval o funkčnosti klasických, analytických nástrojů pro tvorbu strategie. Asi nejznámějším představitelem tvorby strategie pomocí analýzy je profesor strategie na Harvard Business School Michael Porter.

Jeho velkým kritikem je Henry Mintzberg, profesor managementu na McGill University v Montrealu. V knize Vzestup a pád strategického plánování tvrdě kritizuje strategické plánování, které podle něho vede organizace k tomu, že zůstávají v zajetí teoretických modelů a ztrácejí smysl pro realitu, která je na rozdíl od strategických modelů komplexní a nestrukturovaná.

Podle Mintzberga manageři ve skutečnosti reagují na situace které se nečekané objevují a snaží se buď vyhnout neštěstí, nebo je co nejlépe využít. Tím vytvářejí tzv. „emergent" strategie, které nevycházejí z žádných teoretických analýz, ale přímo z praktických situací.

 

Strategie

Mintzberg tak naznačil nový myšlenkový směr, který později vedl k formulování tzv. „Učící školy" strategie. Základem učící školy je citlivá adaptace na změny v prostředí, testování nových koncepcí a především rychlé vyhodnocování a náprava chyb.

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.