Máme „specifický“ problém

Michal Henych Zpět do kategorie Seriál-Prázdná slova

12.03.2011 0 komentářů

Tak kolikrát (denně) jste to již slyšeli? „Náš problém je specifický“, „Naše firma je specifická“, „Tento problém/projekt je specifický“ … ano, slovo „specifický“ my manažeři používáme hodně často. Co nás k tomu nadužívání ale vede? Hned se na to podíváme.

Agilní firma - aby vás nepřekvapil žádný průšvih!

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 31. března 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

Specifický - příznačný pro něco, někoho, vlastní něčemu, někomu, osobitý, zvláštní. Tolik slovník cizích slov o slově specifický. Když ale poslouchám kontext, v jakém to manažeři používají, tak tím podle mě chtějí říct „zvláštní", skoro až „nenormální".

Když pak diskuze pokračuje, tak se význam ještě posunuje. V podstatě až do obranného postoje - všechno, co říkáš/říkáte u nás neplatí/není použitelné...protože prostě náš problém je specifický :). Paradoxně pak toto slovíčko zavírá diskuzi. A posouvá význam specifického až do „neřešitelné". Dokonce tím autor až odhazuje odpovědnost. Je jednodušší problém neřešit, než se nevzdávat a najít řešení, které fungovat bude.

Myslím, že místo přílišného užívání „specifický" je lepší konkrétně popisovat v čem je tedy rozdíl. Opět z vlastní zkušenosti vím, že když se někdo v diskuzi zeptá: „A v čem konkrétně je to specifické", pak se po nějakém čase přijde na to, že vlastně v ničem. Že inspirací pro řešení existuje mnoho.

Tak možná drobná rada na závěr, když zase uslyšíte, že je něco specifické, hned se ptejte v čem konkrétně. Protože bez bližšího rozebrání je to prázdné slovo. No, a když to slovo úplně vymažete ze svého slovníku, tak se taky příliš nestane :).


Články weblogu ze seriálu "prázdná slova":

 

 

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

  • Prozkoumáte 3 nepostradatelné oblasti managementu.
  • Ověříte si, jestli účinně vedete lidi ve firmě.
  • Zjistíte, jak kolem sebe vytvořit tým skutečných spolupracovníků.
  • Přijdete na to, jak předcházet napětí a konfliktům v týmech.
  • Pochopíte, co je skutečné učení se a proč se ho už nikdy nebude chtít vzdát.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.