Management je jako hra

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

10.12.2010 0 komentářů

Co má společného hokej a management? Je toho víc, než by se možná na první pohled zdálo. V managementu se snažíme často hledat velmi složité a "vědecké" postupy, ale možná by stačilo několik jednoduchých principů. Možná dokonce lidé ve firmě budou těmto principům rozumět více, než složitým postupům a směrnicím, které má téměř každá organizace.

O čem jiném se dnes dá psát, než o hokeji. Včerejší zlato je tématem asi všech novin, tak proč ne i našeho weblogu. U managementu ale zůstaneme, nebojte. Při infarktovém sledování finále mi přišlo, že hokej a management má až neuvěřitelné množství stejných principů.


Co tedy potřebujete, pokud chcete úspěšně řídit firmu?

  • Potřebujete tým - žádný z našich hráčů nebyl nominován do All-Stars týmu, nikdo příliš nevyčníval, ale také se o nikom nedá říci, že byl špatný. I mně tým od začátku připadal „nemastný, neslaný", ale synergie, která vznikla, nakonec slavila úspěch.
    Mistři světa 2010
  • Všichni v týmu musí „bezmezně věřit" v úspěch a nevzdávat to. Pak můžete mít úspěch i ve chvílích, které už vypadají beznadějně (gól pár sekund před koncem, góly v oslabení, ...). S tím je spojená sebedůvěra a důvěra v ostatní členy týmu. Když ostatním nedůvěřujete, svádí to k individuálním akcím...tím ale ztrácíte výhody týmu.
  • Potřebujete „disciplínu": když už něco děláte, dělejte to důsledně. Je až zvláštní, jak jsou tyto principy podobné těm, které popsal Jim Collins v knize „Good to Great". Nejprve sežeňte ty správné lidi „do autobusu", pak určete cíl a dělejte jen to, co k cíli vede. Ostatní naopak nedělejte.
    Jim Collins - Setrvačník

Asi by se podobností mezi managementem a hokejem našlo ještě mnohem víc, ale těchto pár mi přišlo nejdůležitějších. No a samozřejmě neuškodí trocha toho štěstí :). To ale asi platí jak v managementu, tak v hokeji, ale i v životě.

I přes ten úspěch si dovolím ještě jednu poznámku. K tomu, aby úspěch nebyl pouze jednorázový, potřebujete dlouhodobou vizi a strategii. Dlouhodobou znamená tak na 15-20 let. Nevím, nevidím do toho, snad i tu celý náš hokej má...budu v to věřit. Víra je přece jeden ze základních stavebních kamenů úspěchu.

Jo a ještě jedna poznámečka na konec: „Hoši, děkujem! :)". ...a fotku hokejistů jsem si půjčil z iDnes...


Články weblogu na podobná a související témata:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.