Manažeři musí mít schopnost zkoumat, hledat a rozvíjet se v oboru

Tomáš Bujna Google+ Zpět do kategorie Management obecně

12.05.2016 0 komentářů

Prof John McAuley si povídal s lektorem TC Business School Tomášem Bujnou o managementu a rozvoji DBA - doktorských programů pro manažery. John je součástí týmu, jež vede program DBA International, na němž spolupracuje TCBS se svým dlouholetým partnerem Business School Netherlands.

Jaká je Vaše role v DBA programu?

Jsem jedním z lektorů a zároveň členem řídicího výboru. Starám se hlavně o rozvoj programu DBA.

Když se podíváte daleko do historie, co bylo tím momentem, který rozhodl o tom, že se připojíte do týmu programu Action Learning DBA, který nabízí Business School Nederland?

Když program začínal, byla to hlavně chuť využít principy Action Learning v DBA. To bylo velice, velice atraktivní, jak pro mě, i když jsem nebyl specialista Action Learning, tak v té době pro Sheffield Hallam University, kde vyučuji. Byl to mimořádně přitažlivý způsob, jak dělat DBA.

Co Vám osobně přináší účast na programu DBA?

Prof John McAuley diskutuje se studenty DBA o metodologii výzkumu

 

Za roky, co se podílím na programu DBA, jsem se naučil mnoho o Action Learning jako takovém i o tom, jak velkým přínosem je Action Learning pro studenty. Pro mě osobně je značně zajímavé široké spektrum zahraničních studentů, především z oblasti subsaharské Afriky, a práce s nimi na jejich DBA. Tím největším přínosem je tedy práce na programu DBA a spolupráce s fascinujícím mixem studentů jednotlivých kurzů.

Čím je pro Vás mezinárodní prostředí atraktivní?

Myslím, že je velmi zásadní, jak studenti přináší do studia podstatně širší záběr poznatků, zájmů, zaujetí a odkazů z celého světa a různých oborů. Hlavně u některých skupin je opravdu zajímavé sledovat zaujetí zejména afrických studentů pro národní, subkontinentální nebo i kontinentální rozvoj v jakékoliv oblasti.

Jak se Vám spolupracuje s TC Business School?

S Business School Nederland se pracuje velmi příjemně. Já se cítím skutečně dobře – proto jsem také součástí týmu (smích). Pokud jde o TC Business School – se Slávou Kubátovou spolupracuji vlastně už od začátku a s Vámi také řadu let. Je to tedy velmi snadný vztah. Osobně nevidím velký rozdíl mezi BSN a TCBS. Spolupráce na programu DBA je úzká, proto v tomto ohledu nijak nerozlišuji BSN a TCBS.

Proč by se měl manažer zúčastnit doktorandského manažerského programu?

Myslím, že zásadní součástí práce senior manažerů je schopnost reflektovat, chápat, zkoumat, hledat a rozvíjet se ve svém oboru. To vlastně potřebuje každý manažer. Jsem přesvědčen, že program DBA je velmi významný krok v rozvoji manažera jako rozšíření a pokračování ještě hlubšího porozumění souvislostí než v MBA.

Proč DBA a ne PhD.?

Tady vidím dva hlavní důvody – jedním z nich je skutečnost, že už jen spolupráce studentů ve skupině (kohortě) sama o sobě přináší velkou výhodu a zkušenost, zatímco studenti PhD. pracují vlastně sami. Druhým důvodem je, že v DBA je kladen spíše důraz na příspěvek k manažerské praxi nebo profesní praxi, než na příspěvek k poznání jako takovému. Myslím, že toto je užitečné odlišení. Studenti DBA také přispívají k poznání v oboru, ale klíčově přispívají k jejich profesi - k managementu, vedení lidí a firem a tak.

Prof John McAuley, Sheffield Hallam University, a Tomáš Bujna, lektor TC Business School.
 

Doktorandské programy DBA jsou docela novinkou. Co si myslíte o jejich budoucnosti?

Odhaduji, že programy DBA se budou dále rozvíjet. Myslím, že výzvou v mnohých kontinentálních státech Evropy bude zařadit programy DBA jako uznávanou součást univerzitního portfolia. A myslím, že ještě stále  v mnohých evropských akademických institucích existuje jistý blok ohledně povahy DBA. Ale bude velmi zajímavé, jestli evropské univerzity adoptují DBA podobně jako v minulosti programy MBA. Moje odpověď tedy je, že tady je budoucnost pro DBA, ale je potřeba, aby více evropských univerzit programům DBA porozumělo a zajímalo se o ně.

Díky za rozhovor!

Záznam rozhovor si můžete i poslechnout na Youtube kanálu TC Business School

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.