Marketing? Co to je?

Honza Bloudek Google+ Zpět do kategorie Marketing

04.11.2010 0 komentářů

Co to vlastně je marketing? Jak může vypadat v různých firmách a jaká je jeho hlavní úloha? V příspěvku najdete základní principy, na kterých je disciplína marketingu postavena.

Jeden ředitel pobočky rodinné firmy z Německa mi kdysi tvrdil: „Marketing u nás má na starosti Václav. Zadává inzeráty do novin, doplňuje kontakty na cedulích u silnice a stará se ve firmě o nástěnky."

Známý z velké nadnárodní společnosti mi nabízel u sklenice piva jinou definici: „Marketing, to je čtvrté patro na naší centrále, zamčené na magnetickou kartu. Sedí tam ti dobře placení borci, co se o nich proslýchá, že za 10-15% provizi přidělují desítky miliónů z reklamního budgetu svým kamarádům z golfu."

Uvedené příklady jen podtrhují, jak nejasné bývá chápání marketingu. Velice často se marketing ztotožňuje s prodejem nebo s reklamou, případně se o něm mluví jako o tajuplné magii plné záhadných triků, kterým rozumí jen odborníci.

Asi nejpřesnější definici marketingu nabízí Americká Marketingová Asociace. Pro praktické použití se ale může zdát příliš komplikovaná.

Přitom celý marketing se dá jednoduše popsat jako hledání odpovědí na tři otázky:

  1. Na jaké typy zákazníků je pro nás nejvhodnější se zaměřit? (segmentace)
  2. Na jaké přínosy se zaměřit, aby naše nabídka byla pro zákazníky atraktivnější, než nabídky konkurence? (pozicování)
  3. Jak nejlépe namíchat všechny součásti takové nabídky? (marketingový mix: produkt, cena, distribuce, propagace - případně i lidé, prostředí a procesy)

A to je vše. Hledání správných odpovědi může znamenat roky práce, ale na konci musí být vždy měřitelný výsledek, který odpovídá vynaloženému úsilí.

A čím je marketing pro vás? Napište svůj názor do komentáře.

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email