Mlha přede mnou, mlha za mnou

Jirka Černý Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

10.02.2014 0 komentářů

Příroda je mocná čarodějka. Tentokrát mi ukázala pohled na problém z jiné strany, přestože jsem v daný moment vlastně téměř nic neviděl. Že to sdělení vypadá jako výplod chorého mozku? Pokusím se jej vysvětlit.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Zabývám se problémem, proč lidé ve firmě dělají věci jinak, než si přeje vedení. Proč většinu pokynů a příkazů vyplní tak, že se zamýšlený výsledek nedostaví a často se ještě pokazí něco, co dosud fungovalo? Přece nejsou hloupí? Nebo to dělají naschvál? Ale proč?

Přemýšlel jsem o tom i včera, během procházky na vrch Lovoš v Českém středohoří. Byla mlha taková, že nebylo vidět téměř na krok dopředu. Šel jsem tam již po dvacáté šesté, cestu a okolí jsem znal nazpaměť, a tak jsem  mohl pomoci z bryndy dvojici turistů, kteří v té mlze marně hledali cestu na vrchol. 

A tady mi to došlo. Lidé u nás vůbec nevědí a nevidí, co se kolem nich ve firmě děje. Nemají informace o problémech, které firma jako celek musí řešit, nevědí o tom, co vedení plánuje a jak se rozhoduje, neznají souvislosti. Dostávají jen útržkovité pokyny a příkazy, které si mnohdy protiřečí a oni si z toho musí dělat nějaké závěry a podle nich se rozhodovat. 

Je to jako v té mlze v lese. Lidé bloudí, nevidí ani na krok. Z mlhy občas zaslechnou nějaký výkřik: „doleva“….“potok“….“už je půl dvanácté“…
V těchto podmínkách lidé těžko najdou cestu k cíli. 

Ale když se mlha rozplyne, tedy když lidé dostanou nebo si seženou dost informací, vidí, kudy vede cesta, vidí vrchol, pochopí, že cíl je na kopci, odbočka vede z kopce a tedy po ní k cíli asi nedojdou, teprve potom si mohou začít dělat správné závěry a platně přispívat k dosahování výsledků.

Celou cestu domů jsem přemýšlel o tom, jak málo a nedostatečně sdílíme informace a že to vlastně může být příčinou mnoha našich problémů. 

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.