Mocenská vzdálenost – jak ovlivňuje management?

Michal Henych Zpět do kategorie Seriál-Kultura organizace

27.06.2011 0 komentářů

V článku se vrátíme k tématu firemních kultur a rozebereme jednu charakteristiku kultury národní, a to mocenskou vzdálenost. Na konkrétních příkladech se podíváme, jak nám různá mocenská vzdálenost ovlivňuje management, a popíšeme si i jednu českou specialitu v této oblasti.

O mocenské vzdálenosti, jako jedné z charakteristik národních kultur, jsem se zmiňoval v minulém článku. Pojďme si nejprve rozebrat, co to vlastně znamená. Pak se podíváme na to, jaký vliv to může mít na kulturu firemní.

  • V kultuře, která má velkou mocenskou vzdálenost, lidé věří, že je normální nechat rozhodovat toho, kdo má větší moc. Zajímavé je, že pokud nikdo takový neexistuje, lidé si ho prostě „vytvoří".
  • V kultuře malé mocenské vzdálenosti lidé věří, že by měl rozhodovat kdokoliv, kdo má dostatek informací.

Mají-li lidé ve firmě sklony k velké mocenské vzdálenosti, většinou bude firma hierarchická, rozhodovat budou manažeři, kteří dokonce nemusí příliš rozumět tomu, o čem rozhodují. Lidem na nižších pozicích to bude vyhovovat, nebudou chtít přebírat odpovědnost. Dokonce možná nebudou chtít ani říkat svoje názory. Stejně rozhodne někdo jiný.


Naopak v prostředí nízké mocenské vzdálenosti se více bude dařit skutečné týmové práci. Struktura firmy bude velmi plochá a manažeři budou rozhodování nechávat na těch lidech, kteří jsou nejblíže zákazníkům. Neznamená to, že lidé nebudou např. ředitele respektovat, to ano, ale neznamená to, že by měl o všem i rozhodovat.


Jistě si dovedete představit, že mohou celkem lehce vzniknout nedorozumění rozdílně nastavených lidí při společné práci. Sám jsem před několika lety zažil příhodu, kdy jsem pracoval s týmem holandských kolegů. Holanďané mají na rozdíl od nás malou mocenskou vzdálenost. V jedné fázi přemýšlení o řešení každý říkal svůj názor. Když došlo na mě, povídám: „To se mi líbí, souhlasím v tomto se Stevem". Koukali na mě a pak jeden povídá: „Ale tvůj souhlas, nebo nesouhlas nás fakt nezajímá. Chceme tvůj názor!".


Už jste pochopili, že Češi mají spíše vyšší mocenskou vzdálenost. Aby to bylo složitější, je to pravda jen tak napůl. Ano, takto se chováme v práci, nicméně v soukromém životě naopak máme sklony spíše k nízké mocenské vzdálenosti.

Mocenská vzdálenost - Double face
Tomu se říká „double face", nebol dvojí tvář a je to pro efektivní spolupráci v organizaci opravdu tvrdý oříšek. Typickým projevem double face je, že se na poradě na něčem domluvíme a po odchodu ze zasedačky se chováme jinak. Nestalo se vám to už někdy? Mě tedy mnohokrát. Samozřejmě, dá se to změnit, ale nebude to rychlé. Ale o tom zase až někdy příště...


Články weblogu ze seriálu "Kultura organizace"

Články weblogu na podobná témata:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.