Myšlenkové mapy

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

21.10.2010 0 komentářů

Myšlenkové mapy mohou být vhodným nástrojem, jak efektivně zachytit na první pohled nestrukturované informace, se kterými manažeři pracují každý den. Více se o nich dozvíte v samotném článku.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Taky máte občas problém, jak zaznamenat nestrukturované informace? A stále hledáte ten nejvhodnější způsob (a software)? Taky jsem s tím celkem zápasil, až jsem před pár lety „objevil“ myšlenkové mapy. Ne, že bych je neznal, ale spíš jsem to zkusil opravdu v praxi…a ono to zafungovalo.

Myšlenkové (nebo také mentální) mapy vznikly již pradávno. Používali je Da Vinci, Einstein, Picasso, Edison a mnoho dalších. Jejich síla je v tom, že podporují zapojení mozku, jako celku - vnímáte nejen jednotlivá slova, ale i grafiku, barvy a při jejich tvorbě musíte uplatnit představivost… Konec konců struktura myšlenkové mapy je struktuře mozku velmi podobná.

Myšlenková mapa

Co mě nejvíc pomohlo? Předně úplně jsem přestal při zapisování řešit ten nejvhodnější formát zápisu – to mě předtím často rozptylovalo. Znáte to, když v excelu neustále přemýšlíte, zda ještě sloupec přidat, nebo ubrat, zapisovat pod sebe, nebo na jeden řádek,… Dalším impulzem k častějšímu používání bylo, že když jsem mapu někomu poslal, vůbec neměl problém se v ní vyznat. To mě přesvědčilo o jejich výborné srozumitelnosti.

„Druhou dimenzi“ této formy zápisu jsem objevil, když jsem dal na doporučení a pro zápis (alespoň ten prvotní) jsem přestal používat software, ale vzal obyčejný papír a barevné tužky. Ten pocit, kdy kreslíte rukou je prostě nesrovnatelný! Ne, že by neexistoval dobrý software, ale s papírem máte mnohem více volnosti. Je to fakt zábavná a kreativní činnost. Dokonce jsem si na to opravdu koupil pastelky.

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale protože témata, která my manažeři řešíme, často nejsou strukturovaná, máte dobrou příležitost to vyzkoušet taky. Třeba vám mapy pomohou jako mě, hodí se opravdu téměř na cokoliv. Kdyby se tak opravdu stalo a chtěli byste se o myšlenkových mapách dozvědět více, pak:

  • Doporučuji tuto knihu - v ní najdete nejen historii myšlenkových map, ale i spoustu ukázek a rady, jak při jejich vytváření postupovat
  • Zde je přehled on-line nástrojů (ale pastelky jsou fakt lepší :) ), které se vám mohou hodit třeba při zápisu map do počítače
  • Koukněte ještě na tento článek – na jeho konci jsou další linky
  • A tady najdete spoustu knih ve formátu myšlenkových map (anglicky)…je možné se zaregistrovat zdarma na jeden měsíc a stáhnout, co potřebujete.
 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.