Myšlenkové mapy

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení informací

21.10.2010 0 komentářů

Myšlenkové mapy mohou být vhodným nástrojem, jak efektivně zachytit na první pohled nestrukturované informace, se kterými manažeři pracují každý den. Více se o nich dozvíte v samotném článku.

Taky máte občas problém, jak zaznamenat nestrukturované informace? A stále hledáte ten nejvhodnější způsob (a software)? Taky jsem s tím celkem zápasil, až jsem před pár lety „objevil“ myšlenkové mapy. Ne, že bych je neznal, ale spíš jsem to zkusil opravdu v praxi…a ono to zafungovalo.

Myšlenkové (nebo také mentální) mapy vznikly již pradávno. Používali je Da Vinci, Einstein, Picasso, Edison a mnoho dalších. Jejich síla je v tom, že podporují zapojení mozku, jako celku - vnímáte nejen jednotlivá slova, ale i grafiku, barvy a při jejich tvorbě musíte uplatnit představivost… Konec konců struktura myšlenkové mapy je struktuře mozku velmi podobná.

Myšlenková mapa

Co mě nejvíc pomohlo? Předně úplně jsem přestal při zapisování řešit ten nejvhodnější formát zápisu – to mě předtím často rozptylovalo. Znáte to, když v excelu neustále přemýšlíte, zda ještě sloupec přidat, nebo ubrat, zapisovat pod sebe, nebo na jeden řádek,… Dalším impulzem k častějšímu používání bylo, že když jsem mapu někomu poslal, vůbec neměl problém se v ní vyznat. To mě přesvědčilo o jejich výborné srozumitelnosti.

„Druhou dimenzi“ této formy zápisu jsem objevil, když jsem dal na doporučení a pro zápis (alespoň ten prvotní) jsem přestal používat software, ale vzal obyčejný papír a barevné tužky. Ten pocit, kdy kreslíte rukou je prostě nesrovnatelný! Ne, že by neexistoval dobrý software, ale s papírem máte mnohem více volnosti. Je to fakt zábavná a kreativní činnost. Dokonce jsem si na to opravdu koupil pastelky.

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale protože témata, která my manažeři řešíme, často nejsou strukturovaná, máte dobrou příležitost to vyzkoušet taky. Třeba vám mapy pomohou jako mě, hodí se opravdu téměř na cokoliv. Kdyby se tak opravdu stalo a chtěli byste se o myšlenkových mapách dozvědět více, pak:

  • Doporučuji tuto knihu - v ní najdete nejen historii myšlenkových map, ale i spoustu ukázek a rady, jak při jejich vytváření postupovat
  • Zde je přehled on-line nástrojů (ale pastelky jsou fakt lepší :) ), které se vám mohou hodit třeba při zápisu map do počítače
  • Koukněte ještě na tento článek – na jeho konci jsou další linky
  • A tady najdete spoustu knih ve formátu myšlenkových map (anglicky)…je možné se zaregistrovat zdarma na jeden měsíc a stáhnout, co potřebujete.
 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email