Odlišnosti národních kultur – co s nimi v praxi

Honza Bloudek Google+ Zpět do kategorie Strategie a firemní kultura

31.05.2011 0 komentářů

Každý, kdo se setkal s nutností spolupráce různých národních kultur v jedné firmě ví, že zvládání těchto rozdílů nebývá zrovna lehká záležitost. Pojďme se podívat, jak se s tím dá vyrovnat.

S problémy s odlišností národních kultur se potýká i mnoho českých firem, které mají zahraniční partnery nebo vlastníky. Řadě z nich jsme pomáhali zlepšit spolupráci se zahraničním partnerem. Myslím si, že pro úspěšné zvládnutí spolupráce přes hranice kultur je důležité držet se zhruba následujícího postupu:

  • Než začneme hledat praktické způsoby jak vyřešit problémy vznikající na základě kulturních odlišností, je potřeba tyto odlišnosti dobře pochopit.
  • Rozdíly je zapotřebí přiznat, snažit se o nich co nejvíce dozvědět a společně je popsat.
  • Pak je důležité připustit, že naše zaběhnuté vzorce spolupráce nejsou jediné správné, ale že i zcela opačné přístupy mají svoje výhody a můžeme se z nich hodně naučit.

Holandský autor Fons Trompenaars pro řešení odlišností navrhuje metodu překlenutí (Reconciliation) kulturních dilemat. Hlavní smysl této metody je podobný: dostat obě strany potenciálního konfliktu dál od jejich zaběhnutých vzorců uvažování a jednání, získat respekt k druhé straně a až pak hledat společná řešení.

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email