Odlišnosti národních kultur – co s nimi v praxi

Honza Bloudek Google+ Zpět do kategorie Strategie a firemní kultura

31.05.2011 0 komentářů

Každý, kdo se setkal s nutností spolupráce různých národních kultur v jedné firmě ví, že zvládání těchto rozdílů nebývá zrovna lehká záležitost. Pojďme se podívat, jak se s tím dá vyrovnat.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

S problémy s odlišností národních kultur se potýká i mnoho českých firem, které mají zahraniční partnery nebo vlastníky. Řadě z nich jsme pomáhali zlepšit spolupráci se zahraničním partnerem. Myslím si, že pro úspěšné zvládnutí spolupráce přes hranice kultur je důležité držet se zhruba následujícího postupu:

  • Než začneme hledat praktické způsoby jak vyřešit problémy vznikající na základě kulturních odlišností, je potřeba tyto odlišnosti dobře pochopit.
  • Rozdíly je zapotřebí přiznat, snažit se o nich co nejvíce dozvědět a společně je popsat.
  • Pak je důležité připustit, že naše zaběhnuté vzorce spolupráce nejsou jediné správné, ale že i zcela opačné přístupy mají svoje výhody a můžeme se z nich hodně naučit.

Holandský autor Fons Trompenaars pro řešení odlišností navrhuje metodu překlenutí (Reconciliation) kulturních dilemat. Hlavní smysl této metody je podobný: dostat obě strany potenciálního konfliktu dál od jejich zaběhnutých vzorců uvažování a jednání, získat respekt k druhé straně a až pak hledat společná řešení.

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.