Patří emoce k manažerům (část 2)?

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

30.10.2011 0 komentářů

Minule jsme se bavili o tom, zda emoce patří k jednání manažerů. Že není žádoucí emoce potlačovat je asi jasné. Jaké emoce ale vlastně vůbec existují? A právě to si dnes podrobněji rozebereme. Překvapivě těch základních zas tak moc není.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

 • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
 • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
 • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
 • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
 • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
 • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

V článku Patří emoce k manažerům jsme rozebírali to, že „vypnutí" emocí při jednání s druhým člověkem dost dobře není možné. Minimálně tedy tzv. primárních emocí. Ty jsou:

 • Radost
 • Překvapení
 • Strach, vztek, smutek, odpor a pohrdání

Přičemž pouze radost je pozitivní, překvapení je neutrální a zbytek jsou emoce negativní. Převaha negativních emocí souvisí se schopností člověka přežít. Pohotověji totiž potřebuje reagovat na špatné zprávy.

Úsměv, tedy projev radosti, pak ještě může mít dvě podoby:

 • Sociální úsměv - ten může být klamavý, jde spíše o projev úcty. Používáme jen svaly okolo úst. Zbytek obličeje a oči se nezapojují.
 • Úsměv opravdový - ten je skutečně projevem radosti.

Na emocích je ještě zajímavé to, že je komunikujeme prakticky pouze obličejem. Zbytek těla není k jejich vyjádření tak podstatný. Např. když člověk prudce rozhodí ruce od sebe a vy nevidíte obličej, může to znamenat téměř cokoliv (náhlá radost, vztek, odpor, ...)

Tak co myslíte? Je možné z našeho jednání vypustit emoce? Opravdu je profesionální manažer ten, který svoje emoce ovládá (=nedává je vůbec najevo)?

Příklady obličeje při různých emocích najdete na internetu mnoho.


 

Články weblogu na podobná témata:

 

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.