Příjmy a výnosy (Výdaje a náklady)

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení financí

27.07.2011 0 komentářů

Je zajímavé, kolika lidem se pletou základní finanční pojmy, se kterými se při vedení firem denně setkávají. Pojďme se dnes podívat na několik z nich – nebude to určitě nic složitého, jen si vysvětlíme, jaký je vlastně rozdíl mezi příjmy a výnosy. Že je to to samé? Určitě ne, ale to uvidíte sami.

Jsem si vědom, že dnes se dostávám trochu mimo svůj hlavní obor. Finance opravdu nepatří k mojí specializaci. Na druhou stranu rozumět jim potřebuje alespoň trochu každý manažer a tak se podívám pouze na základní pojmy. No snad toto laické vysvětlení projde i u „finančáků" :).


Tak co jsou to příjmy? Jednoduše se to pamatuje tak, že příjem je „o penězích". Přijdou peníze na účet, nebo je prostě inkasujete v hotovosti. Analogicky výdaj je, když vy převedete, či dáte peníze někomu jinému.


Naproti tomu výnos je spojen pouze s tím, že vydáte doklad, který by (když to dobře půjde) v budoucnu mohl znamenat příjem. Typicky výnos vznikne, když vystavíte fakturu. Náklad opět analogicky znamená, že budete muset v budoucnu něco zaplatit (vydat peníze).


Z toho je vidět, že mezi výnosem a příjmem může uplynout i hodně dlouhá doba, klidně několik měsíců. A to dokonce jak dopředu (když dáváte dlouhou splatnost), tak opačně (když inkasujete peníze předem jako zálohu).

Mimochodem příjmy a výdaje jsou spjaty s výkazem Cash Flow, výnosy a náklady pak s výsledovkou. A jak se mají oba výkazy k sobě vidíte na příkladu:

Rozvaha, výsledovka a Cashflow


A proč by se tyto pojmy neměly plést? Protože mohou být velmi klíčové. Většina firem se dostává do problémů, pokud jim dochází peníze ... myšleno „fyzické peníze", které lze vzít a něco jimi zaplatit. Výsledky u firem s.r.o. a a.s. se však počítají z výnosů a nákladů. Pak může celkem snadno nastat situace, kdy firma dosáhne zisku, musí z něj dokonce zaplatit daně, ale má velké problémy s příjmy a výdaji (neboli cashflow).


Články weblogu ze seriálu "Často zaměňovaná slova":

 

 

Proč má smysl studovat MBA?

„Studium na TC Business School mi zásadně změnilo pohled na řízení firmy a na způsob, jak dosáhnout trvalého růstu. Za zmínku stojí, že prakticky tři roky za sebou, dosahujeme navýšení výkonu firmy o 40 %.”

Lubomír Dvořák, DVOŘÁK – svahové sekačky s.r.o., Česká hlava 

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email