Proč zaměstnanci odcházejí z firem

Michal Henych Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

13.01.2011 0 komentářů

Čím to je, že zaměstnanci, to nejcennější, co firma má, odcházejí? Jsou za vším jenom finance? Určitě ne. V dnešním článku se dozvíte 7 důvodů, které právě odcházející zaměstnanci nejčastěji zmiňují…a už teď můžeme prozradit, že peníze v těchto důvodech vůbec nejsou.

Dostala se mi do ruky kniha, která sice vyšla už před časem, nicméně může být stále zajímavou inspirací pro nás manažery. Jmenuje se 7 skrytých důvodů, proč zaměstnanci odcházejí. Zajímavé je, že tyto důvody se celkem značně liší od těch, které uvádějí samotní zaměstnanci přímo při odchodu.


Na druhou stranu to není příliš překvapivé. Odchod z firmy je do jisté míry vždy emotivní záležitost. Těžko lze proto předpokládat, že při vyplňování dotazníků zamyslí, oprostí od zmíněných emocí a zformuluje něco, co mnohdy ani takto zformulovat neumí.

Odcházející zaměstnanec
Seznam vzniknul na základě kvalitativních výzkumů, kdy dotazovaní neodpovídali na předpřipravené otázky, ale zcela otevřeně diskutovali o svých potřebách a preferencích. Z toho vyšlo těchto 7 skrytých důvodů odchodů:

  • Práce, nebo pracovní místo nesplňují očekávání
  • Nesoulad mezi pracovním místem a zaměstnancem
  • Velmi málo koučování a zpětné vazby
  • Příliš málo příležitostí k růstu a k dalšímu povyšování
  • Pocit nedocenění a neuznání
  • Stres z přepracovanosti a nerovnováhy mezi pracovním a soukromým životem
  • Ztráta důvěry v nejvyšší vedení

A plat? Autor knihy říká: „Plat bývá často kouřovou clonou". To potvrzují i agentury, které říkají, že skutečným důvodem odchodu jsou peníze v méně, než 20% případů.


Články weblogu na podobná témata:

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.