Rovnováha práce a odpočinku

Michal Henych Zpět do kategorie Management obecně

30.10.2011 0 komentářů

Umíte odpočívat? Prázdniny jsou k tomu přímo určené, ale i odpočinek mám více různých forem. Pojďme se na tyto různé formy podívat.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Stále jsou ještě prázdniny, a proto jsem tentokrát zvolil trochu oddychové téma. Už naše babičky říkávali že je „čas k dílu a čas k jídlu". Manažerským jazykem to znamená, že nejen podávání výkonů je důležité, ale důležité je zachovat si i schopnost tyto výkony podávat. Pokud tyto dvě činnosti nebudou v rovnováze, nebudeme schopni výkony podávat dlouhodobě a zničíme si ten nejcennější zdroj, který máme - sebe.

Odpočinek

Dobře to ilustruje S. Covey ve zde již mnohokrát zmíněné knize „7 návyků skutečně efektivních lidí" na následujícím příběhu:

Představte si, že při cestě lesem uvidíte člověka, jak s velkým nasazením podřezává strom.
„Co to děláte?" zeptáte se ho.
„To je snad jasné, ne?" odpoví vám poněkud nenaloženě a ve spěchu. „Kácím strom."
„Vypadáte hrozně utahaně! Jak dlouho se s tím už moříte?"
„Přes pět hodin. Už toho mám fakt dost. Je to děsná dřina."
„Tak proč si nedáte na pár minut padla? Mohl byste si alespoň naostřit pilu. Určitě by vám šla práce líp."
„Na to nemám čas. Mám moc práce."

Myslím, že v podobné situaci se určitě ocitl alespoň jednou každý z vás. Já tedy ano - vzpomínám na mnohahodinové porady bez přestávek, které už k produktivitě měly hodně daleko.


Covey ale dále uvádí, že tato obnova sil má také více dimenzí a i ty je nutno při plánování odpočinku zvažovat všechny:

  • Fyzická - tělesná cvičení a sport, zvládání stresu,...
  • Mentální/znalostní - četba (krásné literatury, ne manuálů od Windows :) ), představivost, plánování, psaní, syntetické myšlení, ...
  • Společenská/citová - vztahy s ostatními lidmi, empatie, vnitřní jistota, ...
  • Duchovní - ujasňování s vlastních hodnot a závazků, učení se, sebereflexe, ...

Tak jak jste na tom, v kterých oblastech se vám odpočinek daří a v kterých ne? Zkuste to napravit ve zbytku prázdnin. Přeji vám k tomu nádherné počasí.

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.