Rozhodujeme se racionálně?
22.06.2011 0 komentářů
Svět businessu v nás někdy budí dojem, že rozhodování jedinců v organizaci se děje racionálně. Tedy shromáždí se „všechna dostupná data“ a podle nich se rozhodne. Je tomu ale skutečně tak? Sice to vypadá logicky, ale bohužel logika (racionálno) mnohdy s rozhodováním moc společného nemá.
V jednom z minulých článků jsem psal o tom, že jsme zavaleni informacemi. Je jich opravdu tak nepředstavitelné množství, že rozhodovat se v tomto prostředí je velmi obtížné. Jak ale funguje při rozhodování náš mozek?
Podle výzkumů z roku 2004 se na náš mozek valí 400 miliard bytů informací za sekundu. Z toho jich vědomě zpracováváme pouze 2000, což je 0,0005%. Zbytek reakcí se děje podvědomě, chcete-li jinou, než racionální cestou.
Další věc je, že mnohem větší význam pro nás má obraz a neverbální druhy komunikace. Při rozhodování tyto vjemy převládají. Výzkum Americké optometrické asociace z roku 1991 říká, že přes 80% našeho učení je založeno na zrakových vjemech.
A co to tedy znamená pro management? Následky jsou myslím „nedozírné". Např., že průzkumy zákazníků jsou sice fajn, ale když se odehrávají formou dotazníků, tak získané informace mají velmi omezenou platnost. Nebo když my manažeři vedeme lidi, tak mnohem více informací získají ne z našich slov, ale z našeho chování a nonverbálních projevů, z pozorování prostředí, apod.
Koho toto téma zajímá hlouběji, doporučuji knihu Dana Hilla EMOCEnomie. Rozhodně stojí za přečtení.
Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“
Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku