Stanovování cílů - Cíl=výsledek

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

10.04.2012 0 komentářů

Dnes se v prvním pokračování nového miniseriálu podrobněji podíváme na problematiku stanovování cílů. K tomuto námětu jsem dospěl po několika diskuzích na toto téma, kterých jsem se v posledních měsících účastnil.

Ono se řekne domluvte si s pracovníkem co má být cílem. Jenže problém je v tom, že velmi často se pak nejedná o cíl (tedy výsledek), ale o nějaké dílčí činnosti. Což má za následek to, že pracovník nechápe k čemu to má být. Cíl se pak většinou nedostaví.

Trefně to zformuloval jeden z našich studentů: „Všichni se splnili své, ale výsledek se nedostavil“. Jaký je tedy rozdíl mezi činností a výsledkem? Zkusíme nějaké (opravdu jednoduché) příklady:

  • Činnost: Dojdi na poštu a pošli tyto balíky.
  • Výsledek: Potřeboval bych, aby tyto balíky měl zákazník maximálně zítra odpoledne.
  • Činnost: Pošli mu prosím mail s žádostí o schůzku na příští týden.
  • Výsledek: Do konce příštího týdne bychom měli podepsat novou smlouvu o spolupráci. Do zítřka dopoledne bych tedy potřeboval mít s tím zákazníkem domluvenou schůzku.

Cítíte ten rozdíl? To není jen „hra se slovy“. Manažeři často říkají, že je přece jasné k čemu má ta, či ona, činnost vést. No jasné to možná je vám, ale je to jasné i ostatním?

Stanovování cílů

Činnostem dáváte v druhém případě jasný smysl a zároveň přenášíte odpovědnost na pracovníka. A to nejen za to, aby došel na poštu nebo odeslal mail, ale za celý výsledek jeho práce.

Ke zlepšení stanovování cílů Vám může pomoci například manažerské studium MBA.


 

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.