Stanovování cílů - Cíl=výsledek

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

10.04.2012 0 komentářů

Dnes se v prvním pokračování nového miniseriálu podrobněji podíváme na problematiku stanovování cílů. K tomuto námětu jsem dospěl po několika diskuzích na toto téma, kterých jsem se v posledních měsících účastnil.

Ono se řekne domluvte si s pracovníkem co má být cílem. Jenže problém je v tom, že velmi často se pak nejedná o cíl (tedy výsledek), ale o nějaké dílčí činnosti. Což má za následek to, že pracovník nechápe k čemu to má být. Cíl se pak většinou nedostaví.

Trefně to zformuloval jeden z našich studentů: „Všichni se splnili své, ale výsledek se nedostavil“. Jaký je tedy rozdíl mezi činností a výsledkem? Zkusíme nějaké (opravdu jednoduché) příklady:

  • Činnost: Dojdi na poštu a pošli tyto balíky.
  • Výsledek: Potřeboval bych, aby tyto balíky měl zákazník maximálně zítra odpoledne.
  • Činnost: Pošli mu prosím mail s žádostí o schůzku na příští týden.
  • Výsledek: Do konce příštího týdne bychom měli podepsat novou smlouvu o spolupráci. Do zítřka dopoledne bych tedy potřeboval mít s tím zákazníkem domluvenou schůzku.

Cítíte ten rozdíl? To není jen „hra se slovy“. Manažeři často říkají, že je přece jasné k čemu má ta, či ona, činnost vést. No jasné to možná je vám, ale je to jasné i ostatním?

Stanovování cílů

Činnostem dáváte v druhém případě jasný smysl a zároveň přenášíte odpovědnost na pracovníka. A to nejen za to, aby došel na poštu nebo odeslal mail, ale za celý výsledek jeho práce.

Ke zlepšení stanovování cílů Vám může pomoci například manažerské studium MBA.


 

 

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email