Týmová práce – Fáze vývoje týmu

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

10.12.2010 0 komentářů

Stává se vám, že začnete řešit nějaký úkol v týmu a po několika málo setkáních nějak „začne váznout komunikace“? Lidé „začnou zlobit“, jakoby najednou neměli motivaci? Zní to možná divně, ale to je normální stav. Proč? Pojďme se na to podívat v dnešním článku.

Nedávno jsme zde rozebírali principy týmové práce. Protože „týmově pracovat" se lehce řekne, ale mnohdy těžce provede, podíváme se dnes na další aspekt. Tím je čas. Každý tým totiž prochází několika fázemi. Těch je 4-5. Ta poslední totiž nemusí nastat, pokud je tým ustaven např. na kontinuální proces zlepšování. Tyto fáze jsou:

  • Fáze orientace
  • Fáze nespokojenosti
  • Fáze řešení
  • Fáze produkce
  • Konečná fáze

Asi nejzajímavější je fáze druhá. Co se děje v ostatních fázích si asi dovedete představit, ale proč nespokojenost? Dochází k ní kvůli tomu, že:

  • Dosažení cíle se najednou jeví mnohem nesnadněji, možná, že se cíl dokonce bude měnit
  • Často začínají i problémy mezi členy (nedostatečné interpersonální dovednosti)
  • ...

Celé by se to dalo znázornit na následujícím grafu, kde vidíte množství práce, kterou tým odvede a množství motivace. Pro matematiky pozor, graf začíná vpravo :).

Fáze vývoje týmu

Asi nejdůležitější je si uvědomit, že fáze nespokojenosti je v týmu vždy. Někdy hlubší, někdy méně hluboká. Nicméně zkušenosti ukazují, že pokud se týmy rozpadnou, stane se tak většinou právě v druhé fázi. Tak využijte toho, že o této fázi víte a nenechte tým rozpadnout :).


Články weblogu ze seriálu o týmové práci:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.