Týmová práce - Potřebujeme tým?

Michal Henych Zpět do kategorie Seriál-Týmová práce

30.12.2011 0 komentářů

Myslím, že každý se dostal někdy do situace, kdy pochyboval, zda týmová práce není jen komplikací. Že by problém vyřešil sám a rychleji. No rychleji asi ano, jenže skutečně vyřešil? V dnešním pokračování seriálu o týmové práci se na toto téma podíváme podrobněji.

Poslouchal jsem audio knihu Dave Marcuma Business Think. Musím říct, že mě překvapily výsledky průzkumu. Ten mapoval v cca 350 firmách po dobu 19 let úspěšnost rozhodnutí. Bylo zjištěno, že:

Přes 50% všech rozhodnutí nebylo úspěšných

A proč? Důvody jsou už téměř šokující:

  • Pro cca 70% rozhodnutí neexistovaly žádné alternativy jejich realizace
  • Přes 80% rozhodnutí „protlačoval“ jejich autor – přesvědčováním, popř. politickými tlaky často spojenými s jeho funkcí
  • Pouze 7% rozhodnutí bylo zkoumáno z hlediska jejich dlouhodobého dopadu nebo konzultováno s kolegy

Pravda, průzkum již proběhnul před nějakým časem, ale mám pocit, že situace se od té doby příliš nezlepšila. Skoro mi z toho vychází, že se stejně dobře můžete rozhodovat za pomocí mince. Pravděpodobnost úspěšnosti bude přibližně stejná :).

Tak co myslíte, potřebujete tým, nebo ne? Jistě, individuálně učiníte rozhodnutí rychleji. Jenže povede to k cíli? Podaří se vám vůbec do implementace zapojit ostatní lidi ve firmě? A když rozhodnete sám(a), kdo bude mít v případě úspěchu i neúspěchu nakonec odpovědnost?


 

Články weblogu ze seriálu o týmové práci:

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.