Týmová práce - Špagety nebo hvězda?

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

20.02.2011 0 komentářů

Titulek dnešního článku může možná vypadat trochu bláznivě. Co mají špagety společného s týmem? Nicméně pokud lidi pracují ve skupinách (schválně nepíšu v týmech), pak i uspořádání těchto skupin se může lišit. To pak má zásadní vliv na komunikační toky, ale i třeba na to, jak se dělají rozhodnutí. A právě na možné způsoby uspořádání se zaměříme.

Seriál nejen pro manažer/ky - ONLINE a ZDARMA!

PROČ BYSTE MĚLI SERIÁLU VĚNOVAT ČAS?

  • Během několika dnů se vám otevře nový pohled na vedení týmů a firem.
  • Nečeká vás žádné akademické teoretizování. Ukážeme vám, jak rozpoznat manažerské problémy a jak postupovat při jejich zvládání.
  • Pochopíte, proč se některé potíže stále opakují a jak tomu předcházet.
  • Uvědomíte si, že zásadní rozdíl mezi skutečným úspěchem firmy a jejím pouhým přežíváním nejčastěji tkví jinde než v geniálních nápadech jednotlivce.
  • Přečtete si reálné příběhy podnikatelů a majitelů firem.
  • Díky novým poznatkům můžete zvednout hlavu z každodenní operativy, získáte nadhled pro přemýšlení o dalším rozvoji firmy a prostoru pro rodinu a koníčky.

>> PŘIHLASTE SE ZDE <<

Možná už se vám někdy dostala do ruky kniha Kevana Halla Speed Lead. Podtitulek má „jak zrychlit a zjednodušit vedení lidí, projektů a týmů". Hall v ní popisuje alternativu ke klasické týmové práci.

Tým, jak jsme ho zde již několikrát popisovali, nazývá „špagetovým týmem". Špagety symbolizují toky informací. Z venku tedy mohou vypadat velmi neuspořádaně, ale v zásadě vedou mezi všemi členy týmu. Je jich hodně, vzájemně se poplétají a také se v čase mění.

Týmová práce - Špagetový tým


Oproti tomu při uspořádání do hvězdice je uprostřed komunikační uzel (např. procesní leader projektu) a informace se sbíhají k němu. Není ale nadřízený ve smyslu hierarchické organizační struktury. Je opravdu pouze komunikačním uzlem.

Týmová práce - Hvězdicové uspořádání týmu
Asi tušíte, že toto uspořádání nepůjde použít vždy. Výhodné je to hlavně v okamžiku, kdy takto komunikuje více specialistů, kteří mohou mít z principu své práce „ohraničené dvorečky", na kterých pracují.

Ale i tyto týmy se občas potřebují sejít a jednat „špagetově". Např. pokud potřebují projednat složitější témata zasahující více oblastí. Nebo v okamžiku, kdy potřebují konsensuálně rozhodnout. K tématu, kdy použít které uspořádání se ještě určitě vrátím.


Články weblogu ze seriálu o týmové práci:

 

 

Workshop: Agilní firma, aneb snazší cesta....

Svět se strašně rychle a hlavně nepředvídatelně mění. Včerejší jistoty v průběhu noci dávno roztály a ráno se vynořují nové příležitosti i hrozby. Přijďte 24. června 2020 od 9h na WORKSHOP do hotelu Modrá Růže na Praze 1 (metro Můstek) a připravte firmu i sebe na zvraty v chaotickém prostředí. Firmy v něm potřebují...zde

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.