Týmová práce - Špagety nebo hvězda?

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

20.02.2011 0 komentářů

Titulek dnešního článku může možná vypadat trochu bláznivě. Co mají špagety společného s týmem? Nicméně pokud lidi pracují ve skupinách (schválně nepíšu v týmech), pak i uspořádání těchto skupin se může lišit. To pak má zásadní vliv na komunikační toky, ale i třeba na to, jak se dělají rozhodnutí. A právě na možné způsoby uspořádání se zaměříme.

Možná už se vám někdy dostala do ruky kniha Kevana Halla Speed Lead. Podtitulek má „jak zrychlit a zjednodušit vedení lidí, projektů a týmů". Hall v ní popisuje alternativu ke klasické týmové práci.

Tým, jak jsme ho zde již několikrát popisovali, nazývá „špagetovým týmem". Špagety symbolizují toky informací. Z venku tedy mohou vypadat velmi neuspořádaně, ale v zásadě vedou mezi všemi členy týmu. Je jich hodně, vzájemně se poplétají a také se v čase mění.

Týmová práce - Špagetový tým


Oproti tomu při uspořádání do hvězdice je uprostřed komunikační uzel (např. procesní leader projektu) a informace se sbíhají k němu. Není ale nadřízený ve smyslu hierarchické organizační struktury. Je opravdu pouze komunikačním uzlem.

Týmová práce - Hvězdicové uspořádání týmu
Asi tušíte, že toto uspořádání nepůjde použít vždy. Výhodné je to hlavně v okamžiku, kdy takto komunikuje více specialistů, kteří mohou mít z principu své práce „ohraničené dvorečky", na kterých pracují.

Ale i tyto týmy se občas potřebují sejít a jednat „špagetově". Např. pokud potřebují projednat složitější témata zasahující více oblastí. Nebo v okamžiku, kdy potřebují konsensuálně rozhodnout. K tématu, kdy použít které uspořádání se ještě určitě vrátím.


Články weblogu ze seriálu o týmové práci:

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.