Týmová práce - Vedení procesu

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

28.02.2011 0 komentářů

V dalším pokračování seriálu věnovaného tématu týmové práce se trochu detailněji podíváme na to, jak vést proces. Proces je totiž klíčem k tomu, zda nakonec tým dosáhne, či nedosáhne výsledků. A co vlastně všechno do vedení procesu patří? To se dozvíte v následujícím článku.

V každé firmě určitě najdete špičkové specialisty a odborníky. Nicméně lidí, kteří jsou odborníky na vedení procesu v týmu, potkáváme velmi málo. Dokonce je jich jak šafránu. To je trochu paradox, protože to, co nakonec rozhodne o úspěchu týmové práce je vedení procesu, ne to, kolik dáte dohromady specialistů.

Proč tomu tedy tak je? Sám nevím, možná přetrvává pocit, že to vlastně není plnohodnotná práce. Nebo lidé věří, že jsou schopni se domluvit, a nějaký proces k tomu nepotřebují. No ale když s manažery rozebíráme frustrace z neplodných schůzek týmů, často přijdeme na to, že o proces se nikdo nestaral.

Co tedy všechno dělá ten, kdo vede proces? Tak třeba:

  • Zajišťuje, aby se tým vůbec sešel
  • Aby byl připraven program a cíl schůzky (ne, že ho sám připraví, ale zajistí, aby byl)
  • Dbá na to, aby skutečně padly na stůl všechny názory
  • Monitoruje náladu a energii v týmu
  • Monitoruje, popř. řeší možné konflikty
  • Všímá si způsobů komunikace a rozhodování
  • Dbá na základní pravidla týmové práce (rovnost členů a společný cíl)
  • Zjišťuje, jaký je názor na schůzku a na přijatá rozhodnutí
  • Dbá na to, aby se nepřeskakovaly fáze řešení problémů, např. aby se nehledalo řešení v době, kdy nejsou na stole všechna data, natož aby už byl cíl
  • ...

Z vlastní zkušenosti musím říct, že pokud chce člověk skutečně dobře vést proces, pak na zapojení do obsahu (tedy do řešení problému) již nezbývá prostor.


Články weblogu ze seriálu o týmové práci:

 

 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.