Vedení a řízení lidí

David Müller Google+ Zpět do kategorie Řízení lidských zdrojů

01.12.2011 0 komentářů

Tyto pojmy určitě každý z nás používá často. Otázkou ale je, zda jim také všichni alespoň podobně rozumíme? Jaký je rozdíl mezi vedením lidí a řízením lidí? V článku se dočtete více.

K dnešnímu tématu mě inspirovaly diskuze, které občas při vzdělávání manažerů vedeme. Mnohdy se totiž ukazuje, že pod stejným pojmem má každý z nás naprosto odlišný obsah. To by asi nevadilo, konec konců slova jsou jen slova. Problém ale nastává v tom okamžiku, když by manažer měl vykonávat obě činnosti a ve skutečnosti jednu z nich nevykonává.


Řízení a vedení lidí - tyto pojmy občas splývají a přitom každý z nich znamená naprosto odlišné činnosti s neméně odlišným výsledkem. Zkusím to vysvětlit na zjednodušujících příkladech - ty se často ukazují jako více ilustrující, než opisování dalšími slovy, které opět může každý chápat jinak.

  • Řídit lze kromě lidí například auto. Auto (zvláště manažerská třída :) aut) je často komplikovaný a elektronikou napěchovaný stroj. Ale určitě i užitečný pomocník. Pomůže nám dopravit se bezpečně a rychle na libovolné místo. Ale bez nás - řidičů - žádnou práci nevykoná.
  • Vést lze kromě lidí např. psa na procházku. Na první pohled by se mohlo zdát, že neposlouchá, dělá si, co chce, ale např. když se pozdě večer dostaneme do nesnází s chuligány, dovede nás ochránit. Sám, bez příkazů...


Řízením lidí se myslí hlavně rozdělování činností tak, aby byly efektivní - někdy se také říká, že řízení je „dělání věcí správně". Vedením lidí se myslí pěstování jejich kompetencí (kompetence v tomto významu není pravomoc), aby byli schopni vykonávat práci sami. Vedení je dělání „správných věcí" (obě definice jsem si půjčil od S. Coveyho). Správné věci jsou myšleny jako věci mající význam z hlediska dlouhodobých cílů.


Zda manažer lidi řídí, nebo vede, se dá poznat i podle toho, jak s nimi mluví - řízení je často spojeno s větami oznamovacími. Vedení lidí se neobejde bez otázek - otázka totiž stimuluje k přemýšlení jak práci vykonat. Nutí lidi převzít odpovědnost za svá rozhodnutí. Věta oznamovací spíše stimuluje k hledání „kde má příkaz mouchy". Odpovědnost má jen ten, kdo oznamuje.
Tak jak jste na tom? Vedete, nebo řídíte svoje lidi?


Protože nejen řízení a vedení se v managementu plete, zahajuji „časově neomezený"cyklus článků s podobnou tématikou. Příště se tedy podíváme na další dvě slova, která se často používají, ale ne vždy je různí lidé stejně vnímají: kompromis a konsensus. Máte-li tip na další témata, určitě uvítám inspiraci.


 

Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“

Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.