Workoholismus – past managerských výkonů

Sláva Kubátová Google+ Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

06.05.2013 0 komentářů

Psychologové již delší dobu varují před závislostí na práci, která se může u managerů vyvinout poměrně nenápadně, ale později se vymstí velmi nápadně. Pomsta pak zasáhne nejen managery samotné, ale i organizace, v nichž pracují.

Možná na počátku stojí poměrně nevinné: „Promiň, nemám čas, musím teď dodělat ..." Tak doděláváte a v mezičase se nakupí mnoho těch úkolů, na které nebyl čas - pokud je mezitím neudělal někdo jiný, protože o vás je již známo, že „Nemáte čas". Přesto, když je úkol dokončen, objeví se záplava těch odložených, které teď už opravdu musíte... Postupně si i děti i kamarádi zvyknou na to, že nemáte čas.

Workholism - past managerských výkonů. Článek TC Business School o time managementu a závislosti na práci. Autor - Sláva KubátováVelmi často se postižený snaží z pasti uniknout tím, že zužuje záběr svých činností na ty „opravdu nevyhnutelné", čímž se zužuje prostor jeho vnímání a uvažování. E-maily a telefonické hovory se zkracují na nejnutnější výměnu TEĎ nutných informací a zasažení lidé často působí dojmem, že mají telefon a klávesnici s rukama spojené tak nějak napevno.

V managerských profesích se však zde objeví problém: lidé ztrácejí kompetenci vnímat firmu jako celek, souvislosti jednotlivých událostí a především pohyby v sociálních a kulturních aspektech svého prostředí.

Přijde pak jedna neděle ráno, kdy - náhodou - všechny důležité úkoly byly dokončeny. A workoholik začátečník přemýšlí, co bude dělat; všichni již odešli, vědí, že on nikdy nemá čas. Dříve, než se vzpamatuje, jakási podvědomá síla (závislost?) mu znovu otevře počítač - a silné nutkání zabývat se něčím z toho výše popsaného zúženého světa zvítězí. Problémem je, že najednou bez navyklých činností nedokážeme vydržet, cosi nás žene (hezky to popisuje anglické slovo: restlessness) znovu se zaplétat do nekonečných virtuálních pavučin, protože jsme si odvykli trávit čas jinak, např. reflexí, učením nebo pěstováním lidských vztahů..

Jedním ze způsobů, jak se do této pasti nezachytit, je takový time management, který se soustředí na dlouhodobé plánování. Jinou pomůckou mohou být pevné vztahy s kolegy a dobré sociální dovednosti v týmu: pravděpodobně si někdo z nich všimne, že frekvence odpovědi „Nemám čas" nebo podobných signálů se podezřele zvyšuje. Zpětná vazba pak může být dobrým podnětem, aby si člověk uvědomil, kam to vlastně kráčí.

Pokud máte zájem kontaktovat autora článku, klikněte zde


Články weblogu na podobná témata:

 

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email