Ztrácíme schopnost naslouchat

Michal Henych Zpět do kategorie Rozvoj osobnosti manažéra

02.04.2012 0 komentářů

Že naslouchání a poslouchání není jedno a totéž jste se již dočetli před časem v jednom z našich pokračování volné seriálu o často zaměňovaných slovech. To jsem ale ještě netušil, že schopnost naslouchat ztrácíme. Podílí se na tom mnoho faktorů, třeba i ten, že jsme se to nikdy pořádně nenaučili – součástí školních osnov naslouchání není.

Na známém serveru TED najdete zajímavé video, kde odborník na zvuk Julian Treasure popisuje důvody, proč ztrácíme schopnost naslouchat - tedy dozvědět se. Rozhodně se na něj podívejte. Pro ty z vás, kteří si úplně nevěří v angličtině je video opatřeno i českými titulky.

TED
Statistika je skoro děsivá: prý strávíme 60% času během komunikace nasloucháním, jenže zachytíme jen cca 25% toho, co jsme slyšeli. A to není zdaleka jen o slovech. Mnohem důležitější jsou i gesta, zvuky, neverbální komunikace.


Julian Treasure hned také dodává 5 „pomůcek", které vám s problémem ztráty schopnosti mohou pomoci. Pro mě byla nejzajímavější asi ta první, protože často to říkáme i při trénincích manažerů: prostě mlčte :).


Ano mluvení a naslouchání prostě dohromady nejdou. Mozek v tomto směru neumí dělat dvě věci najednou. Buď informace přijímáte, snažíte se zjistit, co chce ten druhý říct, nebo přepnete do role vysílače. A pak s trochu nadsázky nevnímáte, co se okolo vás děje.


Články weblogu na podobná témata:

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email