Ztrácíme schopnost naslouchat
02.04.2012 0 komentářů
Že naslouchání a poslouchání není jedno a totéž jste se již dočetli před časem v jednom z našich pokračování volné seriálu o často zaměňovaných slovech. To jsem ale ještě netušil, že schopnost naslouchat ztrácíme. Podílí se na tom mnoho faktorů, třeba i ten, že jsme se to nikdy pořádně nenaučili – součástí školních osnov naslouchání není.
Na známém serveru TED najdete zajímavé video, kde odborník na zvuk Julian Treasure popisuje důvody, proč ztrácíme schopnost naslouchat - tedy dozvědět se. Rozhodně se na něj podívejte. Pro ty z vás, kteří si úplně nevěří v angličtině je video opatřeno i českými titulky.
Statistika je skoro děsivá: prý strávíme 60% času během komunikace nasloucháním, jenže zachytíme jen cca 25% toho, co jsme slyšeli. A to není zdaleka jen o slovech. Mnohem důležitější jsou i gesta, zvuky, neverbální komunikace.
Julian Treasure hned také dodává 5 „pomůcek", které vám s problémem ztráty schopnosti mohou pomoci. Pro mě byla nejzajímavější asi ta první, protože často to říkáme i při trénincích manažerů: prostě mlčte :).
Ano mluvení a naslouchání prostě dohromady nejdou. Mozek v tomto směru neumí dělat dvě věci najednou. Buď informace přijímáte, snažíte se zjistit, co chce ten druhý říct, nebo přepnete do role vysílače. A pak s trochu nadsázky nevnímáte, co se okolo vás děje.
Články weblogu na podobná témata:
Milan Hodovský

„Do studia jsem šel s tím, že mi pomůže zlepšit manažerské dovednosti. Výsledek však předčil má očekávání. Studium na TC Business School mě „donutilo“ od základu změnit pohled na management a na mě jako na manažera.“
Milan Hodovský
Head of Project Management Department, ANECT a.s.
Zajímá nás Váš názor
RSS kanál komentářů k tomuto článku