Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Ve světě je MBA běžným magisterským programem, proto má jasně stanovené standardy. V České republice je situace složitější. Rozhodně stojí zato se akreditacím detailně věnovat.

Osvědčené akreditační instituce

Programy MBA u nás nejsou součástí vysokoškolského vzdělávání, ministerstvo je řadí do takzvaného doplňkového celoživotního vzdělávání. Proto žádají čeští poskytovatelé MBA vzdělávání o akreditace zahraniční univerzity či jiné vzdělávací nezávislé instituce. Jejich úlohou je průběžně kontrolovat obsah a postupy realizace studia. Mohou udělovat i odebírat oprávnění k provozování a nabízení konkrétního studijního programu.

Aby konkrétní subjekt akreditaci získal, musí splňovat řadu podmínek. Standardy výuky jsou pak udržovány 1-2letými audity jakosti, které uděluje akreditační instituce. Některé školy mohou být akreditovány více než jedním orgánem.

Mezinárodní organizace poskytující relevantní akreditace:

 • ACBSP (The Accreditation Council for Business Schools and Programs)
 • AMBA (The Association of MBAs)
 • AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business)
 • FIBAA (Foundation for International Business Administration Accreditation)
 • IACBE (The International Assembly for Collegiate Business Education)
 • EFMD (The European Foundation for Management Development)
 • ATHEA (The Association for Transnational Higher Education Accreditation)

Nezávislost a hodnověrnost těchto institucí dokládají stovky až tisíce členů z řad renomovaných škol (ACBSP prokazuje 1300 členů, AACSB 1400, AMBA 200 akreditovaných programů, FIBAA 1600 programů, IACBE 230 členů, EFMD 600 členů).

Je ovšem důležité si uvědomit, že samotné členství v těchto společnostech neznamená automatickou akreditaci konkrétního MBA programu. Obvykle pouze potvrzuje, že členská instituce je poskytovatelem manažerského vzdělání.

Národní organizace poskytující relevantní akreditace:

 • NVAO (De Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie)
 • AQ Austria (Die Agentur für Qualitätssicherung und Akkreditierung Austria)
 • CGE (Conférence des Grandes Écoles)

Český posuzovatel MBA programů:

 • CAMBAS (Česká asociace MBA škol)

Nezávislost této instituce je podle expertů na pováženou. Akreditace se totiž uskutečňují mezi deseti členy asociace navzájem. Členství v CAMBAS, nebo akreditace od tohoto uskupení, není považováno za dostatečné pro mezinárodně uznatelný MBA program zaručující kvalitní manažerské vzdělání.

Rizikové akreditační instituce

Získání akreditace je náročným a dlouhodobým procesem. Některé subjekty v České republice se ho snaží obejít a pod značkou MBA nabízejí studium, které naprosto neodpovídá mezinárodním standardům. Studentům tak nepřinášejí žádnou přidanou hodnotu, snad kromě titulu nepodloženého žádnou uznávanou akreditací.

Setkat se lze ale také se školami, které uvádějí akreditace pochybných institucí. Příkladem může být třeba IADL (International Association for Distance Learning), v České republice velmi oblíbená. Její kredibilitu nelze nijak ověřit a dokonce figuruje na seznamu neuznávaných akreditačních organizací.

Taková praxe je u nás zatím nepostižitelná. Česká legislativa oblast MBA studia nijak neupravuje.

Diploma mills (titul za školné)

Subjekty poskytující takzvané diploma mills (degree mills) reagují na poptávku po rychlém získání prestižního titulu. Placené univerzitní vzdělání poskytují s pochybnou nebo žádnou akreditací, kurzy jsou často vedeny distančně nebo prostřednictvím materiálů předávaných on-line. Jedinou podmínkou získání titulu MBA je úhrada příslušné částky.

Diploma mills jsou v řadě zemí považovány za nelegální a akreditační instituce je neuznávají. Domácím příkladem takové instituce udělující titul bez jakéhokoli studia je kauza plzeňských práv.

Neověřené programy nemusí zaručovat naplnění mezinárodních standardů pro MBA studium a už vůbec platnost titulu v zahraničí. Fabrikám na tituly či obchodníkům s diplomy je rozhodně dobré se vyhnout. V České republice je jich stále bohužel dost.

Pokud Vás zajímá cena MBA vzdělávání, přečtěte si také následující kapitolu.


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU