Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Poznat kvalitní MBA program není, chcete-li studovat v České republice, jednoduché. Jak uvádíme v kapitole Definice, historie, formy studia MBA, nezahrnuje tuzemská legislativa MBA programy do vysokoškolského studia, ale považuje je za součást celoživotního vzdělávání. Může je tak nabízet téměř kdokoli.

Dříve než se pro MBA studium rozhodnete, je vhodné zjistit si mezi jiným, kde je akreditováno, jak probíhá výuka i kolik stojí.

Parametry vypovídající o kvalitě MBA programu:

  • TRADICE. Instituce, které nabízejí služby desítky let, lze považovat za důvěryhodnější než ty, co byly založeny nedávno. Dlouholetým působením na trhu musely obhájit svou kvalitu i stabilitu a lze předpokládat, že reagují na aktuální potřeby studentů měnící se v čase.
  • DÉLKA STUDIA. Většina MBA programů je v České republice nabízena v takzvaném part-time režimu. Studenti docházejí na kurzy obvykle jednou měsíčně na 2-3 dny. V takovém případě lze studium absolvovat za 2-3 roky. Výrazně kratší kurzy, nejde-li o prezenční formu studia, nemohou naplnit potřebu manažerského vzdělání a s velkou pravděpodobností nejsou akreditovány. Titul z takového studia nemusí být ve světě uznatelný.
  • PŘIJÍMACÍ PODMÍNKY. Všechny relevantní programy MBA přijímají uchazeče s ukončeným vysokoškolským, výjimečně i středoškolským vzděláním, častou podmínkou je také manažerská praxe (u středoškoláků nutná). Vzdělávání se uskutečňuje v úzké vazbě na řešení reálných problémů, studenti diskutují o vlastních zkušenostech, řeší modelové situace a případové studie. Stanovení přijímacích podmínek je dobrým filtrem uchazečů.
  • METODIKA VÝUKY. Většina škol vyučuje programy MBA takzvanou frontální metodou, lze se setkat s kombinací přednášek a týmových diskuzí, workshopy, ale i on-line vyučováním, při kterém se student s lektorem takřka nepotká. Mezi skutečně účinné vyučovací postupy přitom patří řešení reálných problémů reálných firem, a to především v týmech, pod vedením více lektorů s manažerskou praxí.
  • CENA. Realizace MBA programů je dotována veřejnými zdroji jen ve výjimečných případech. Studium MBA totiž není považováno za součást vysokoškolského systému České republiky. Cena studia musí pokrýt veškeré náklady. Relevantní programy jsou poskytovány za 200-300 tisíc korun bez DPH. Pokud lze titul MBA získat za poloviční nebo snad třetinovou částku, je dobré mít se na pozoru a prověřit si důvody tak nízké ceny. V České republice je běžné, že se na úhradě studia částečně (85 procent) podílí zaměstnavatel studenta. Mnohdy studium MBA v rámci spolupráce se studentem platí firma kompletně.
  • AKREDITACE A PARTNEŘI. Škola, která se neprokazuje žádnou nebo nedostatečnou akreditací, vrhá na své MBA programy stín pochybností. Na druhou stranu ani ověnčení akreditačními autoritami nemusí nutně ukazovat na vysokou kvalitu poskytovatele MBA vzdělávání. Mnohdy jsou totiž školy pouhými členy akreditačních institucí, což ale znamená jen to, že byly uznány jako poskytovatelé manažerského vzdělání. Získání akreditace je záležitostí dlouhodobou a velmi náročnou. Pokud akreditační autorita nezveřejňuje seznam škol a programů MBA, jež akreditovala, půjde patrně o neseriózní instituci.

Na úspěšné absolvování MBA programu můžete navázat DBA vzděláváním. Co je jeho cílem a obsahem se píše v kapitole níže.


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU