Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Studenti MBA programů jsou zpravidla pracující lidé. Kurzy se proto ve většině případů uskutečňují mimo běžnou pracovní dobu. Existují však i programy takzvaně full-time nebo accelerated. V České republice se častěji organizují kurzy part-time nebo distance learning.

Základní typy studijních programů

  Délka studia Počet reálných hodin s lektorem Specifika
Full-time 2 roky min. 500, obvykle kolem 800 V ČR výjimečně - typicky se tímto způsobem vyučuje v USA, kapacitně nelze zkombinovat s plným pracovním úvazkem.
Accelerated 1 rok min. 500, obvykle kolem 900 Nutná intenzivní příprava a fyzická účast, kapacitně nelze zkombinovat téměř s žádným pracovním úvazkem - v ČR se tímto způsobem nevyučuje.
Part-time Více než 2 roky min. 500 Kurzy mimo obvyklý pracovní čas, případně ve vícedenních blocích. Vhodné pro pracující manažery.
Distance learning Více než 2 roky min. 100, často jenom přes Skype nebo jiné elektronické kanály Dostupné kdykoli elektronickou formou, ale bez přímé interakce s lektorem.

Specializované studijní programy

Některé subjekty v České republice nabízejí velice úzce zaměřené programy – například finanční MBA, MBA řízení lidských zdrojů, MBA Public Relations a komunikace.

Nelze jednoznačně říct, zda takto jednostranně postavené kurzy naplňují potřebu studentů pochopit širší souvislosti, které v managementu fungují.

Možnosti a metody výuky

Trendy ve výuce se mění. Lekce studia MBA čím dál častěji upouštějí od klasických přednášek, pasivního čtení a opakování textu. K rozvoji klíčových kompetencí se začínají používat reálné situace ze životů firem a studentů.

Běžně i méně často používané metody výuky:

  • Frontální výuka – transfer vědomostí z hlavy učitele do hlavy žáka; klasické přednášky jednoho vyučujícího; aplikace v praxi je přítomna jen okrajově a v teoretické rovině; běžně používaná metoda
  • Webinář – on-line způsob přenosu informací pomocí videa; výhodou je možnost věnovat se studiu nezávisle na ostatních studentech nebo přednášejícím, nevýhodou ztráta kontaktu se skupinou i lektorem; méně často používaná metoda
  • Teoretická esej – samostudium; analýza pramenné literatury nebo jiných zdrojů studentem; běžně používaná metoda
  • Řešení modelových situací – vypracování řešení na základě zadání problému lektorem; často používaná metoda
  • Case studies – analýza případu reálné firmy; zadání připravuje lektor; studenti zkoumají učebnicové problémy a navrhují možná řešení; méně často používaná metoda
  • Action Learning – samostatné řešení problémů vlastní organizace učením se z vlastních chyb i úspěchů skupiny nebo jednotlivých členů kurzu; protiklad akademického typu vzdělávání; soustředění na realizaci projektů a zkoumání jejich výsledků i možností zlepšení; práci se skupinou lektorují 2 aktivní manažeři; méně často používaná metoda

Vaší pozornosti doporučujeme také výčet nejobvyklejších předmětů MBA kurzů. Najdete ho v následující kapitole.


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU