Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Petr Gric

„Při zahájení studia jsem za sebou měl 15 let zkušeností s vedením firmy. Poměrně záhy jsem si ale uvědomil, jak velké rezervy jako manažer mám.“

Petr Gric
absolvent MBA Action Learning 2008

Petr Gric
Obchodní a technický ředitel firmy PEG spol. s r.o.

Petr Gric Petr Gric Petr Gric

Společnost PEG spol. s r.o. se od roku 1990 specializuje na vývoj a výrobu zařízení pro průmysl v oblasti elektrických pohonů, výkonové elektroniky, regulací, zálohových systémů a elektromagnetické kompatibility. Mezi klienty společnosti patří velké průmyslové a energetické provozy jako OKD, ČEZ, Dalkia, Pražská energetika nebo RWE. Své produkty vyváží společnost PEG do bezmála dvou desítek zemí z celého světa.

Proč jsem si vybral Action Learning MBA?

Firmu jsme s několika kolegy založili v roce 1990. Začínali jsme na zelené louce a všichni jsme byli vystudovaní elektrotechnici bez předchozích manažerských zkušeností. Naší výhodou bylo hlavně nadšení a, aniž bych chtěl přehánět, rozsáhlé expertní zkušenosti. Firma se dobře rozjela a vše se vyvíjelo dle našich představ.

Od roku 2000 jsem však stále silněji cítil, že ačkoli pracujeme na doraz, firma stojí na místě. Někdy v roce 2004 jsem dospěl k závěru, že fungování i směřování firmy musí být postaveno na odborných základech a že někdo z nás se prostě musí stát skutečným manažerem. To byl hlavní důvod, proč jsem začal hledat studium, kde bych tyto znalosti získal.

Jelikož jsem potřeboval řešit komplexní problémy, hledal jsem ucelené studium, které by pokrývalo všechny oblasti managementu. Z mnoha MBA škol jsem si nakonec jsem si vybral TC Business School. Jednak mě přesvědčil právě široký záběr studia, které bylo navíc v češtině, a také mi vyhovovaly 3denní studijní bloky.

 

Co mi studium přineslo a proč ho doporučuji?

Ačkoli mi studium poskytlo přesně to, co jsem očekával, mé první dojmy ze studia byly rozporuplné. V době zahájení studia jsem měl 15leté zkušenosti s vedením firmy, ale poměrně záhy po zahájení studia jsem si uvědomil, jak velké rezervy jako manažer mám. A navíc mi došlo, že naši firmu nepostaví na nohy jen doladění nějakých detailů, že budeme muset jít mnohem hlouběji. Ač to zní paradoxně, právě mé prvotní zjištění, co vše je ve firmě špatně, mě ujistilo v tom, že jsem studium dobře vybral. Studovat jsem šel právě proto, aby mi někdo rozboural to, co jsem měl v hlavě a co nefungovalo. A přesně to se stalo.

Jelikož nemám rád suchopárnou teorii, studium mě potěšilo i tím, že nezabíhalo do akademické roviny. Spíše naopak. Ačkoli teorie tam samozřejmě byla, vždy se řešilo, jak ji uvést do praxe. Jakmile jsme se jako skupina více sžili a pochopili, jak výuka funguje, stále více jsme přebírali otěže. Lektoři nám většinou jen přednesli téma, které jsme pak společně s ostatními studenty sami rozvíjeli s ohledem na konkrétní potřeby i problémy.

Naše studijní skupina byla velmi různorodá a navíc měla velkou chuť spolupracovat i sdělovat své zkušenosti, a to jak pozitivní tak i negativní. Při studiu jsem poznal spoustu zajímavých a inspirativních lidí, díky množství různých názorů na jednu věc se mi otevřely nové obzory, mohl jsem konfrontovat naše problémy s problémy jiných firem. Jedním slovem, skvělá zkušenost, ze které žiji dodnes.

V neposlední řadě je velkým plusem studia Action Learning MBA u TC Business School ohromné množství zpětné vazby. Po každém studijním soustředění jsem si přivezl klidně celý poznámkový blok popsaný podněty k tomu, co by šlo ve firmě dělat jinak a lépe. Něco se sice nepovedlo, ale řada nápadů, které jsme zavedli, s úspěchem funguje dodnes.

Co jsem díky studiu dokázal a jak to změnilo naši firmu?

Studium od základu změnilo můj pohled, a potažmo i dalších manažerů ve firmě, na fungování a strategii firmy. Do té doby firma jela tak nějak samospádem, my jsme ji sice tlačili, ale nikam ji nesměřovali. Teď se snažíme ji dostat tam, kam chceme my. Stanovujeme cíle a usilujeme o to, aby cesta k jejich dosažení byla kontrolovaná a řízená. To je obrovský posun v myšlení mém i celé firmy.

Už v průběhu studia jsme ve firmě zavedli řadu procesů, které jsme, ač byly nutné, postrádali. Do té doby platilo „takhle se to dělalo do teď a tak to budeme dělat i nadále“. Začali jsme tím, že jsme všechny důležité procesy ve firmě popsali, definovali a dali jim pevný rámec. Dále jsme zavedli skutečné řízení ve firmě a manažerská rozhodnutí začala být cílená, nikoli náhodná.

Jsem přesvědčen, že kdyby firma fungovala stejně jako do mého studia, nejspíš by už vůbec neexistovala. Po roce 2000 se obor těžkého průmyslu, z kterého se rekrutují naši klienti, dostal do silného útlumu, který stále trvá. Přesto jsme stále v černých číslech, investujeme do inovací, máme motivačně nastavený systém odměňování i zaměstnaneckých výhod. A studium u TC Business School na tom má nezpochybnitelný podíl, protože právě ono stálo na začátku klíčových změn, které ve firmě nastaly.

Studium mělo obrovský dopad i na můj osobní život. V roce 2004, když jsem do studia nastupoval, jsem neznal nic jiného než práci a snažil jsem se firmu nějakým způsobem utáhnout. Jelikož jsem nedokázal delegovat, hromadila se mi práce, neustále jsem nestíhal. Nyní velkou část své práce předávám ostatním a jsem schopen firmu zvládat a řídit při normálním životě, mám volné víkendy a jezdím na dovolenou.

S lektory TCBS udržuji kontakty doposud, protože jsou to lidé, kterým za hodně vděčím. Velmi si vážím paní Slávy Kubátové, kterou považuji za obrovskou odbornici světového kalibru v oblasti „měkkých“ manažerských disciplín.

V současnosti se nijak dále nevzdělávám, necítím potřebu. Ale pokud se budu chtít jako manažer dále vzdělávat, obávám se, že najít studium na podobné úrovni jako u TCBS bude velmi obtížné.


 

Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU
int(0)