Co lze v ČR pod značkou MBA najít dnes?

Tomáš Bujna

Džungli, kterou je snad možné popsat ve čtyřech kategoriích, přičemž jenom ta první popisuje skutečné studium MBA.

1️⃣ Důvěryhodné programy MBA

Normální poctivé programy, jejichž výlučně zahraniční akreditace zaručuje, že student-manažer, který potřebuje zlepšit svou kompetentnost, dostane nezávisle ověřenou kvalitu vzdělávání. A ano, trvá to déle – minimálně dva roky v režimu part-time. Toto jsou taky jediné programy, které mají oprávnění udělovat titul Master of Business Administration (MBA), podobně jako program MBA naší TC Business School.

2️⃣Pseudo "MBA" kurzy

Kratší (většinou několika měsíční) manažerské kurzy, které pod značkou MBA poskytují některé, zpravidla soukromé vysoké školy v ČR. Tady to už silně zavání zaváděním studentů, protože tyto kurzy samozřejmě nejsou akreditované jako programy MBA. Na webech těchto institucí lze najít zamlžené formulace o „profesních titulech“, profesorech a docentech jako garantech programu a podobně. O skutečné akreditaci programu naopak mlčí nebo uvádějí platné akreditace vzdělávacích kurzů, které jsou ale na úrovni akreditace rekvalifikačních nebo kvalifikaci rozšiřujících krátkých kurzů (např. akreditace MŠMT). Zde však lze alespoň říci, že se snaží manažery nějak rozvíjet. Otázkou však stále zůstává, jak etické je zneužívat značku MBA pro zvýšení prodejů svých kurzů.

3️⃣Krátkodobé ""MBA"" kurzy od kohokoli

Do této kategorie patří kurzy, které nabízejí jakékoli vzdělávací (a někdy i nevzdělávací) firmy nebo subjekty, které nejsou akreditované ani jako vysoká škola a tím míň může být tedy akreditovaný jejich „kurz MBA“. Tady už lze celkem zodpovědně říct, že jde o vytahování peněz z kapes studentů, protože i když se možná něco málo naučí, určitě si připlatili za nekale zneužitou značku MBA. I tady lze najít zmínky o akreditaci, ale podobně jako u předchozí kategorie, přinejlepším jde o akreditace vzdělávacích kurzů na úrovni rekvalifikačních nebo kvalifikaci rozšiřujících krátkých kurzů (např. akreditace MŠMT).

4️⃣Podvodné tituly

No a poslední kategorií je už čistý podvod. Někdy se těmto pokusům si nekale vydělat říká „junk MBA“ (MBA haraburdí) a subjektům pak „diploma mills“ – fabriky nebo tiskárny na diplomy. Tady se už jakékoli učení jenom předstírá a jakékoli úsilí studenta nevyžaduje. Není pak výjimkou najít u tohoto typu služeb absurdní slevové akce typu „Black Friday“, Cyber Friday“ nebo „Valentýnský balíček“.

Doporučení

Vyznat se na tomto poli není rozhodně snadné. Pokud vážně uvažujete o komplexnějším rozvoji své manažerské kompetence, možná vám přijde vhod krátký průvodce, který lze stáhnout na mém profilu. Na jeho konci naleznete i checklist, který vám pomůže při výběru důvěryhodného programu MBA: https://lnkd.in/dRzafxBY