Absolventi, studenti a přátelé TC Business School se několikrát ročně potkávají na TC Clubech. Vytvářejí tak komunitu, které říkáme společenství důvěry. Právě zde společně nacházíme prostor, kde můžeme otevřeně debatovat o záležitostech, které nás manažery a podnikatele aktuálně nejvíc pálí.
Přihlaste se na příští TC Club nebo se podívejte se na témata z předchozích setkání a stáhněte si zajímavý materiál pro přemýšlení.
ZRUŠENO
TC Club Action Learning
Mnozí z vás se na nás obracejí s přáním udělat zase Action Learningový den v rámci setkání TC Clubu. Ano, slyšíme!!!
Sezení jsme naplánovali na 25.9.2024 od 9.30 do cca 17.00 na Váňově statku v Dubovicích, programem je hledání řešení problémů, které přinesete, v kroužcích postupem Action Learning. Takže zveme – přihlaste se a pokud možno, navrhněte předem problém/téma, které potřebujete řešit. Pokusíme se materiál trochu přebrat a utřepat dopředu, ale samozřejmě na místě budeme pracovat s konkrétními vlastníky konkrétních akutních problémů – tedy se žhavou realitou.
Těšíme se, posledně to byl velmi silný zážitek :)
Kdy: 25.9. 2024, 9:30 až cca 17:00
TC Club 13.6. 2024
Téma: Lovíte na pracovním trhu "hvězdy"? Bacha, možná z nich vyrostou fachidioti!
-> Strategický rozvoj kompetencí - jedna odbornost už nestačí
Kdy: 13.6. 2024, 9:30 až cca 17:00
Kde: Váňův statek - Dubovice u Pelhřimova
_____________________________
Program:
- Kultura spolupráce? Flexibilní role jednotlivců i týmů
- Systematické zvyšování strategické kompetentnosti lidí
- Jak může strategický rozvoj podpořit organizační struktura
- A co na to "generace Z"?
Březen 2024 - 3. termín
Téma: Války a dohody v managerských týmech - opakování tématu z listopadu 2023 na základě mnoha podnětů od studentů, kteří se přihlásili pozdě, a těch, kteří by rádi přišli, ale netrefili se do termínu
Kdy: 26.3.2024, 9:30 až cca 17:00
Kde: Váňův statek - Dubovice u Pelhřimova
_____________________________
Dohody nahlas a války potichu!
Díky opakovaným dotazům našich studentů se už nějakou dobu zabýváme schopností managerských týmů tvořit rozhodnutí dohodou. Tedy skutečných týmů – s ambicí plně využít potenciál všech členů. A opravdu dohodou – ne že jeden ostatní převálcuje nebo se většina rezignovaně vzdá hned na začátku, často s motivem nechytit za rozhodnutí ani špetku odpovědnosti.
O tom, kam asi tým ve své debatě spěje, dost napoví způsob, jak se lidé v týmu (nebo jen skupiny společnou odpovědností nesvázané ?) spolu baví. Zkuste pozorovat: u stolu běží živá debata, lidé se poslouchají a často navazují na myšlenku předchozího. Nikdo není celou dobu zticha, telefony v kapsách. Zajímavé je pozorovat oči i ruce: jsou živé a vždy něco k tématu vyjadřují. Tam by se mohlo schylovat k dohodě.
Jiné pozorování: jeden mluví, většina ostatních kouká do stolu. Když se jeden unaví, přijde ticho, oči dál zavrtané do stolu. Ve tvářích otrávenost, smutek, rezignace. Mluvčí zmaten. Ticho. Války v managerských týmech často probíhají potichu.
Nezvažujeme tady případy výbuchů nekontrolované agrese – ale tam už se asi nedá mluvit o týmech. Peter Senge tvrdí, že tým je skupina lidí, kteří vědí, že se navzájem potřebují. A my z našich pozorování dodáváme, že i podle toho se k sobě chovají: pomáhají si, a to s radostí. Komunikační proces se potom stává pro všechny zdrojem energie, která pomáhá řešit i zdánlivě neřešitelné.
- Sláva
Listopad 2023 - plně obsazeno!
Leden 2024 - plně obsazeno!
Téma: Války a dohody v managerských týmech
Zeptali jsme se studentů a absolventů TCBS, jaké téma cítí v současné době aktuální a měli bychom se mu věnovat na nadcházejícím setkání TC klubu. Nejčastějším problémem, který jsme v návrzích našli, bylo: Co dělat, když se v našem managerském týmu často neumíme dohodnout? Místo dohod o motivujícím a hodnotném cíli ze schůzek často po dlouhém a únavném jednání vystupují nevábné kompromisy, které v nikom nevzbudí nadšení nebo radost ze společné objevné cesty a víra, že jsme vymysleli něco, co nás jako firmu posune k něčemu smysluplnému. Zbývá jen únava, frustrace, starosti nepominuly…
Květen 23
Téma: Jak by mohl vypadat systém rozvoje manažerů ve firmě?
Tématem bylo "Jak by mohl vypadat systém rozvoje manažerů ve firmě". Účastníci si vychutnali skvělou atmosféru a otevřený dialog plný inovativních nápadů i návrhů řešení. Sešlo se přes 20 účastníků a tak se dařilo na problémy a zkušenosti nahlížet z velké perspektivy a z různých úhlů pohledu, což setkání velmi obohatilo.
Říjen 22 - action learning
Bylo to intenzivní, seriózní a zábavné - a hlavně jsme se všichni hodně dozvěděli - o sobě, komunikačních procesech ve skupinách.Zároveň jsme odcházeli s konkrétními návrhy na řešení dvou problémů, které studenti přinesli do TC klubu.Toto byl první pokus o uspořádání TCC pouze s metodikou Action Learning, určitě si to zopakujeme.Metodě Action Learning věříme, víme, že funguje, sami ji při řízení TC Business School uplatňujeme.
Červen 22
TC Club se uskutečnil 28. 6. 2022 na Váňůvě statku (u Pelhřimova). SEŠEL SE NÁS VELKÝ POČET, BYLO 20 ÚČASTNÍKŮ. Jednalo se o celodenní setkání. Celý den jsme pracovali a přemýšleli zejména nad strategií ve firmách.
Téma TC CLUBU: Neučíš se? Zahyneš, bohužel často i s firmou. Po setkání 28. června 2022 mohou účastníci setkání ve svých firmách hlouběji přemýšlet o strategii jako procesu učení, učících se organizacích, o motivaci k učení a také o spolupráci a motivaci k učení.
Březen 22
Téma jubilejního desátého TC Clubu jako obvykle vybrali samotní účastníci – studenti a absolventi programů TC Business School. V čase odeznívání doby covidové si celkem nepřekvapivě zvolili téma, které má potenciál znovu rozhýbat provozní i strategické procesy: Týmy – zdroj motivace, inovací a energie pro změnu.
O čem se jsme tedy společně uvažovali? O problémech, které omezují kvalitu spolupráce mezi lidmi. Zamýšleli jsme se nad tím, čím se tyto problémy projevují a jaké mají důsledky. Jak se v týmech rodí motivace, inovace a energie? Jaká hodnotová nastavení jsou potřebná pro kulturu spolupráce? Co zahrnout do týmových komunikačních procesů a jak je udržovat?
Výsledkem úvah byly popisy reálné situace ve firmách klubistů a hlavně návrhy konkrétních kroků, kterými i prostřednictvím týmů nastartují inovace a změny ve firmách. Ty konkrétní kroky naneštěstí tady uvádět nelze, přeci jenom jde o specifické situace jednotlivých firem, stáhněte si však prezentaci, která rozběhly výživné diskuse ve skupinách i plénu.
Listopad 21
Zatím poslední, devátý TC Club se uskutečnil v listopadu 2021 a studenti, absolventi a lektoři diskutovali na téma Věrohodná vize – rozhodnutí o budoucím úspěchu. Pozvánku jsme sice psali již v říjnu, ale i dnes se jeví jako stále platná:
Minulé měsíce byly poznamenány bleskovými, neočekávanými a chaotickými změnami. Pod tlakem jsme činili rychlá rozhodnutí, někdy jsme se ocitli doslova ve vleku událostí, které jsme nebyli schopní ovlivnit. Teď je potřeba začít znovu přemýšlet v dlouhodobých horizontech, uvědomit si poslání a vize společnosti a oživit strategii, jak je naplňovat. Vychází vám to taky tak?
Červenec 21
Obsahem červencového, již osmého vydání TC Clubu byl Restart podnikání potřebuje strategii aneb Zpátky na stromy – potřebujeme strategický nadhled. Téma vzniklo po online diskuzích s mnoha studenty - manažery TCBS a nepřekvapivě se věnovalo návratům z krize. To odráží i anotace setkání:
Krize nemohou trvat věčně. Po dlouhém bezčasí jsme se vynořili osamělí, zahnáni do „bezpečných“ koutů, neschopni soustředit se, myslet na budoucnost, s radostí hledat kreativní řešení a tvořit vize. Pojďme společně vymyslet aspoň pár strategických kroků, ať se z toho vyhrabeme.
Únor 21
Sedmé setkání TC Clubu proběhlo v online prostoru. Není divu, osobní setkání se v době pandemie nejevilo jako dobrý nápad. A také obsah se celkem samozřejmě držel podobného tématu: Jak přejít kanál koronakrize a neztratit motivaci lidí? O aktuálních problémech vypovídá i tehdejší pozvánka na setkání:
Nejraději bychom se s vámi samozřejmě setkali osobně a naživo, ale zatím to pořád ještě nejde. Abychom udrželi naši mnohasethlavou komunitu pohromadě a v nějakém smysluplném směru, snažíme vymýšlet různé workshopy a online setkání. Věříme, že vám snad pomohou udržet si potřebné a vzácné manažerské kompetence a alespoň někdy přemýšlet za horizont nejbližších koronavirových sevření. Výsledky testů nejsou všechno a navíc dlouho nevydrží a strategie, kultura, marketing a další manažerské nástroje stále žijí a potřebují pozornost i údržbu.
Červenec 20
Šesté setkání TC Clubu se vedlo v duchu debat a nacházení konkrétních kroků jak podpořit spolupráci jako naději pro firmy v rozkmitaném světě. A proč je vůbec spolupráce ve firmě (i jinde) nutná?
Pohled z trhu: Prostředí je stále složitější a méně vypočitatelné a lepší už to určitě nebude; jednoduché produkty nejsou konkurenceschopné; potřebujeme najít společnou interpretaci informací z trhu a synergii mezi různými částmi organizace.
Pohled od lidí: Co ještě člověk zvládne jednou hlavou? Nakolik v práci potřebujeme emocionální podporu ostatních? Potřebujeme se společně učit – učení probíhá ve skupinách a na příbězích... Více v prezentaci z debaty:
Září 19
Na stole se nám od studentů a absolventů sešlo několik témat, kolem kterých by se mohla klubová diskuze točit. O čem se tedy nakonec 26. září v hotelu Modrá růže mluvilo? Téma jsme poeticky nazvali: Na čem lze založit konkurenceschopnost, i když je venku slota, sníh a mráz?
Pod tohle široké označení jsme schovali úvahy studentů-manažerů i lektorů kolem kontrolovatelného růstu firmy, učení, které by jako kulturní hodnota zůstávalo ve firmě, a konečně patří do tohoto tematického balíku i lidé ve firmě a zdroje jejich loajality.
Březen 19
Jako obvykle jsme sondovali u studentů i absolventů, co je aktuálně nejvíc zajímá, co je ve firmách pálí a o čem by chtěli mluvit. Nejčastější odpovědí byly změny. Jak změny ve firmě řídit a nečekat, až nám všechno spadne na hlavu? Jak je ve firmě komunikovat a jak zapojit lidi? Jak přistoupit k jejich realizaci?
Ještě před samotným konáním TC Clubu jsme mezi studenty udělali malý průzkum. Z vyhodnocení vypadnul i jeden (ne)překvapivý závěr: Kritickými body změn jsou lidé, jejich kompetentnost, vedení lidí (motivace a delegování), kultura, struktura a nejasnost cílů nebo směřování organizace
Říjen 18
Na třetím setkání TC Clubu jsme oslavovali. A dokonce dva krát - 20 let od začátku prvního běhu programu MBA v ČR a zároveň 30 let od vzniku naší partnerské školy Business School Netherlands. Ale co by to bylo za oslavu školy bez nějakého toho učení a diskusí o aktuálních manažerských problémech.
Lektor Tomáš Bujna po skončení setkání říká: “Ukazuje se, že manažeři o možném propadu ekonomiky vážně přemýšlejí. K jeho překonání hledají nejrůznější strategie, často však narážejí na limity. Myšlení lidí je stále více fragmentované, nouze o věrohodné vize stoupá, spolupráce v týmech bývá čím dál náročnější. Jedním z možných nástrojů řešení se tak jeví aktivní zapojení většího množství lidí do tvorby strategií a posouvání hranic odpovědnosti pracovníků směřující k celku firmy.”
Březen 18
Na druhém setkání TC Clubu se rozpoutala široká a místy i vášnivá debata. Není divu, tehdy i dnes, manažery trápí podobný problém - dlouhodobě se firmám nedostává kompetentních lidí. Lidé prostě na trhu k mání nejsou a nebyli ani v roce 2018: 29 procent firem muselo v roce 2017 kvůli nedostatku zaměstnanců odmítnout nějaké zakázky (IPSOS pro HN, prosinec 2017).
Co s tím? Stáhněte si prezentaci z TC Clubu, najdete v ní myšlenky, které mohou pomoci i vám.
Říjen 17
Úplně první setkání absolventů, studentů a přátel TC Business School se neslo v duchu spolupráce. Ta byla také jedním z dvou stěžejných témat. Druhé téma také vyplynulo z průzkumu mezi účastníky. Velká skupina se chtěla věnovat vedení lidí a systémům řízení lidských zdrojů, zejména tedy systému osobního rozvoje. Zdá se totiž, že právě v této oblasti managementu tkví hlavní rozdíl v produktivitě práce v ČR oproti rozvinutějším zemím EU.
Podívejte se, o čem debatovali a na co společně přišli účastníci prvního TC Clubu: