MBA SCAM

Tomáš Bujna

Naše studentka Barbora Česáková se nedávno účastnila dalšího soustředění programu MBA TC Business School. Seděla takhle o přestávce u stolu a najednou se začala strašně smát. Někde na netu na ní vyskočila reklama na „studium MBA“ za neodolatelnou cenu. A nejlepší prý bylo, když ji ze zvědavosti rozklikla a našla tyto různé balíčky – bez reklamy, s reklamou, s tištěným diplomem, bez diplomu apod. (viz obrázek).

Smála se, protože ji to přišlo absurdní. A ono to absurdní skutečně je, jenom já se už tolik nesmál. Tyto podvodné nabídky pseudotitulů MBA se za posledních 10-15 let vyrojily jako vosy z hnízda. Nabízejí je podezřelé spolky, v zahraničí se jim říká „diploma mills“ - fabriky na tituly. Nemálo lidí jim i podlehne, protože si neuvědomí, že ve skutečnosti jde o scam nebo jednodušeji podvod, kde jim někdo nabízí bezcenný cár papíru (a jak je vidět někdy už ani ten ne).

Studium MBA (Master of Business Administration) je totiž ve skutečnosti vysokoškolské studium. Master je ekvivalent magisterského (Mgr.) nebo inženýrského (Ing.) studia, kde by pravděpodobně jen málokoho napadlo, že ho lze za „deset měsíců i méně“ vystudovat každodenním koukáním na 15 minutová videa.

Poctivé studium MBA je potřeba, podobně jako jakékoli jiné vysokoškolské studium, akreditovat – je to potvrzení jeho kvality. Pro více detailů o akreditacích, proč jsou potřeba a jak se vyhnout podvodníkům, přidávám link v komentáři.