Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku

Business School Netherlands best MBA provider in the Netherlands

A list of the best training providers in the Netherlands was published by MT last week, based on their annual survey. It should be noted that Business School Netherlands (BSN), the top rated school, is the only one in the top 5 that offers a professional MBA.


This survey builds on previous research conducted regarding the value derived from management education. It was revealed that a student who followed a management programme such as an MBA, experienced an average increase of 18% in income, whilst employers experienced a substantial return on their investment.

BSN Logo

Furthermore, the survey revealed that employers experienced an average increase in productivity of 36%, double that of the increase in the employee's income.

Top 5 training providers in the Netherlands

1. BSN - 8,17
2. Nyenrode - 8,12
3. TSM - 8,05
4. RSM Rotterdam - 8,0
5. TiasNimbas - 7,95

Source: Management Team

Zpět na výpis aktualit


Kontaktní formulář

Máte zájem o studium, nebo se jen potřebujete na něco zeptat? Vyplňte formulář níže a my se vám rádi ozveme.

Položky označené hvězdičkou * jsou povinné.

V souladu se zákonem o některých službách informační společnosti č. 480/2004 Sb. souhlasím s využitím mého výše uvedeného elektronického kontaktu (e-mail) TC Business School, k zasílání obchodních sdělení a informací souvisejících se studiem, programy a jinými poskytovanými službami a to i v případě, že se nestanu studentem, nebo i po ukončení studia. Souhlas s využitím mého elektronického kontaktu (e-mail) uděluji ode dne potvrzení tohoto prohlášení až do jeho odvolání. Více na stránce ZOOU.

MENU
int(0)