Cíle mají být chytré (SMART) - A

Michal Henych Zpět do kategorie Procesy a organizační struktura

05.03.2012 0 komentářů

Stanovit správně cíl není tak úplně jednoduché, jak by to na první pohled vypadalo. I proto se tomuto tématu věnujeme v dalším díle seriálu. Rozebíráme tzv. chytré cíle. Třetím písmenem ve zkratce SMART je A a právě na možné významy tohoto písmene se detailněji podíváme dnes.

Není-li cíl dosažitelný (Achievable, Attainable), rozhodně se pracovník nepřetrhne v jeho splnění. Důležité ale je, že on musí věřit v jeho dosažitelnost. Jenže víra vaše (nadřízeného) vám moc nepomůže - rozhoduje totiž jeho přesvědčení. Průzkumy ukazují, že optimální jsou cíle ne příliš lehce dosažitelné, ale ani příliš ambiciózní (Ambitious).

Západoevropská literatura většinou říká, že ideální je cíl tak 50/50 ... tedy že pracovník zhruba z poloviny věří v jeho dosažitelnost. Naše zkušenosti z ČR spíše ukazují, že v našich podmínkách ta míra jistoty v dosažení cíle musí být větší - cca 60-70%.

Cíle SMART
S vírou v dosažitelnost může pomoci to, že cíl budete mít vzájemně odsouhlasený (Agreed), ne že ho určí jeden člověk - nadřízený. Tímto probráním s člověkem, kterého se cíl přímo týká, mimo jiné zajistíte další vlastnost - tedy zadatelnost (Assinable). Cíl by také měl odpovídat schopnostem pracovníka (Appropriete), samozřejmě by měl být uskutečnitelný (Actionable).

Je také dobré, když je cíl v souladu s cílem vyššího celku - oddělení, popř. celé organizace, neboli když je sladěný (Aligned). A posledním významem A (pokud dobře počítám, tak devátým) by mohlo být to, co se objevilo již v článku Stanovování cílů - tedy že cíl by měl být výsledek, orientovaný na konkrétní akce, ne jen na „nesmyslné" činnosti (Action oriented).


Články weblogu ze seriálu Stanovování cílů:

 

Ukázkové lekce MBA - ONLINE a ZDARMA

"Za necelý rok od zahájení studia, tedy ještě v jeho průběhu, jsem byla povýšena do pozice marketingové manažerky. Navíc bez výraznějších manažerských zkušeností..."

Helena Rösslerová, Marketingová ředitelka, Lundbeck ČR

A co přinese MBA studium Vám?

VYZKOUŠEJTE SI MINIKURZ PRO MANAŽERY

 Zajímá nás Váš názor

RSS kanál komentářů k tomuto článku


Přihlášení k odběru zpravodaje

Přihlašte se k odběru zpravodaje a my vám budeme pravidelně posílat shrnutí nových příspěvků z weblogu na váš email